Positiivne teatrielamus
Pille-Riin Peet, 9. klass

Endla teatri Noortestuudio on taas tulnud välja uue lavastusega. Selleks on stuudio kasvandiku Janika Maidle esimene näidend “Üle piiri”, lavastajaks Noortestuudio juhendaja Enn Keerd. Lavastus on noortele loodud: paneb noori enda elu üle mõtlema ning on samas õpetlik. Näidend põhineb muidugi sõprusel, armastusel ning üleüldse suhetel, nagu igale noortele mõeldud lavastusele tavaks.

Tegevus toimub eliitkoolis, kus enamasti rikastest peredest pärit õpilastel on ees gümnaasiumi lõpetamine. Lõpetamisest oodatakse aga vaid parimaid tulemusi, mis paneb õpilasi äärmustesse kalduma. Loo keskmes on Kristina (Grete Elviste). Tüdrukule on peale vanemate surma jäänud vaid vend Robert (Karl Verlin), kuid kui Robert hakkab aina tihedamalt suhtlema klassi priimuse Mirteliga (Carolina Tagobert), tunneb Kristina end ohustatuna ning kardab endale ainsat lähedast inimest kaotada. Selleks, et vältida selle juhtumist, võtab Kristina ette äärmuslikke meetmeid ning teeb sellega nii endale kui ka teistele liiga. Kõige selle segaduse keskel on veel Andres (Mikk Pärg), Roberti korterikaaslane, kes on kogu tegevuses neutraalne isik ning toob segadusse selgust. Andres on üks kummaline tegelane, kes toob lõbusust veidrasse olukorda ning aitab Kristinat oma loogiliste mõttekäikudega. Muidugi ei piirdu kogu tegevus vaid nende tegelastega ja loosse on põimitud noorte igapäevamured ning kohustused.

Meeleolu loomiseks on lava kujundatud vägagi noortepäraselt. Lava keskel on mõnusad padjad, kuhu tahaks ka ise vedelema minna. Näitlejatel on omanäoline välimus, kus rõivaste ning soengu kombinatsiooniga on rõhku pandud lõbususele. Üleüldse on kogu lava õhkkond vaba ning intiimne tänu saali väiksusele. Lava taustaks on loodud ustest valmistatud sein, mida kasutatakse etenduses nutikalt mitmel otstarbel – uksed viivad kord kooli puhkeruumi, kord koju; kord võib igast uksest näha mõnd tegelast, kord avaneb uksest külmkapp.

Selleaastane noortestuudio näitlejate kooslus on igati õnnestunud. Kõik noored on andekad ning teavad, mida nad teevad. Näitlejate professionaalsust näitab näiteks see, et nad suudavad jääda tõsiselt näitlemise juurde ka siis, kui saalist on kuulda saginat ning kihistamist. Samuti ei jää näitlejatest keegi tagaplaanile. Peaosatäitja Grete Elviste täidab oma rolli oskuslikult ning justkui loomulikult. Kogu etenduse tegi minu jaoks meeldejäävamaks Mikk Pärja tegelane Andres. Andres ütles alati midagi täpselt õigel ajal ning õiges kohas. Tõi piinlikusse olukorda veidigi pingelangust. Tal oli alati selge ülevaade ning arvamus kõigest toimuvast ja vaatajana võisin temaga vägagi samastuda.

Noortele on etenduse vältel kindlasti palju äratundmisrõõmu ning saalis istudes võid tunda, nagu oleksid osa tegevusest, mis sellest, et ainult pealtvaatajana.