Endla teater
PRESSITEADE
04.05.2012

Endla kinoõhtud 7. ja 8. mail

Endla kinoõhtute raames näeb 7. mail Endla teatri Suures saalis Peeter Simmi mängufilmi „Üksik saar“ ning 8. mail Tõnu Virve dokumentaalfilmi „Armud jäänud, armud tulnud“. Seansid algavad kell 19.

„Üksik  saar” on lüürilis-groteskne mosaiikportree üksildasest linnakeskkonnast, kus  inimesed elutsevad kui isoleeritud saared, kuid mis kaugemalt vaadates moodustab suure arhipelaagi.

Vana mustlase surm, raudteerööbastel lamav tütarlaps, poja vaen isa vastu ja ratastooli jäänud tüdruk.  72 tunni jooksul põimuvad võhivõõraste ja vanade sõprade saatused,  filmi  kangelased tõugatakse olukordadesse, kuhu keegi vabatahtlikult sattuda ei tahaks. Segunevad tragöödia ja grotesk, draama ja melodraama. Igaühel tuleb läbida teekond, mis muudab ta sallivamaks ja mõistvamaks.  Kas viimases hädas saab aidata vaid vaenlane? Kas armastus võib tappa sõpruse? Kas juhuslik inimene lahendab pinge, mis on vaevanud aastakümneid?  Mis teha siis, kui tõde toob kannatusi?

Režissöör on Peeter Simm, stsenaristideks Mihkel Ulman ja Peeter Simm. Operaator-lavastaja valgevenelane Vadim Poteev, kunstnikud Mare Raidma ja Aleksandr  Kholotsov. Osades Lembit ja Juhan Ulfsak, Lenna Kuurmaa, Gert Raudsep, Boris Polunin, Igor Sigov, Olga Votšits, Svetlana Zelenkovskaja  jpt. Filmi tegevus leiab aset nii Valgevenes kui ka Eestis, filmi võtted toimusid Eestis, Lätis ning Valgevenes.

Tõnu Virve dokumentaalfilmis „Armud jäänud, armud tulnud“ meenutab juba koolieas majandusküsimusi uuriv sõjaväelase poeg Vahur Linnuste lapsepõlve Euroopa-Venemaa kultuuriruumi piiririigis ja Eesti Vabariigi hävingut 1940. aasta suvel, kui väike iseseisev Eesti liidetakse Nõukogude Liidu impeeriumiga.

Teine maailmasõda lõhestab Euroopa kultuuriruumi kapitalistliku Lääne ja nõukogude Ida tsoonideks. Avaneb unikaalne ja seni vähetuntud lugu Euroopa väliseestlaste võitlusest kodumaa iseseisvuse taastamise eest. Peamiselt Pariisis elanud Vahur Linnuste môtestab Euroopa ja maailmapoliitilisi tagamaid, miks eestlaste saatus viimases sõjas ja 50 aastat pärast sõda nii kannatusrikkaks kujuneb.

Režissöör Tõnu Virve, stsenaristid Vahur Linnuste, Sirje Normet, operaator Rasmus Puksmann, helilooja Sven Grünberg, monteerijad Marju Juhkum, Rasmus Puksmann, 2. operaator Arthur Virve, produtsent Tõnu Virve.

Piletihinnad: „Üksik saar“ 4 eurot, „Armud läinud, armud tulnud“ 3 eurot. Piletid müügil Endla teatri kassas ja Piletimaailmas.

Lisainfo:
Treilerid: „Üksik saar“ ja „Armud jäänud, armud tulnud“