Endla teater
PRESSITEADE
11.04.2012

Andres Noormets toob lavale Tiina Laanemi näidendi „Nähtamatu maja“

Laupäeval, 14. aprillil kell 19 esietendub Endla teatri Küünis Tiina Laanemi Eesti Teatri Agentuuri näidendivõistlusel äramärkimist leidnud draama „Nähtamatu maja“, lavastajaks Andres Noormets.

Lavastuses tegelevad kaks põlvkonda – vanaema ja lapselapsed – ühest vanast majast välja kolimise ja asjade pakkimisega. Juhuslikult pööningult leitud päevikutest tulevad aga ilmsiks saladused, mis pööravad nii mõnedki senised arusaamad inimestest ja sündmustest pea peale. Selgub, et maja on ainult fooniks sellele, kuidas mälestused ja minevik inimesi oma haardes hoiavad ning olevikku ja tulevikku mõjutavad.

„Inimese mõtlemine on üldjuhul loopõhine. Aju on kuidagi niimoodi ehitatud. Me elame, hoiame, varjame lugusid. Niisugusesse teadmise ja teadmatuse tsooni satuvad ka vennad Ralf ja Martin ning nende vanaema Elsbet. Kõik on lihtne ja selge, kuni hetkeni, kus senised teadmised enam ei kehti. Saab ära minna või leppida – mälestustega, lähedastega, iseendaga,“ rääkis lavastaja Andres Noormets.

Tiina Laanem on siiani avaldanud kaks romaani ning tegemist on tema teise näidendiga. Esikromaan „Väikesed vanamehed“ võitis 2006. aasta Eesti Romaaniühingu romaanivõistluse. Romaani põhjal kirjutatud näidend esietendus 2010. aastal Ugala teatris.  Aastal 2009 ilmus autori teine romaan „Sidrunid ja siilid“. Nimetatud romaanil ja tema teisel näidendil „Nähtamatu maja“ leidub mitmeid kokkupuutepunkte ja tegelasi, kuid lood on mõlemas siiski täiesti iseseisvad. Näidend leidis äramärkimist Eesti Teatri Agentuuri 2011. aasta näidendivõistlusel.

Draama „Nähtamatu maja“. Esietendus Endla teatri Küünis 14. aprillil 2012. Autor Tiina Laanem, lavastaja, kunstnik ja helikujundaja Andres Noormets, valguskujundaja Karmen Tellisaar, videokujundaja Argo Valdmaa, osades Bert Raudsep, Sten Karpov, Helle Kuningas, Ago Anderson, Kaili Viidas, Indrek Taalmaa, Triin Lepik.