Endla teater
PRESSITEADE
11.05.2012

Endla kinoõhtu 14. mail

Esmaspäeval, 14. mail kell 19 näeb Endla teatri Suures saalis Ivar Heinmaa dokumentaalfilmi „Tšernobõli samuraid“. Kinoõhtu juhatab sisse üks filmikangelastest, Lääne maksu- ja tollikeskuse juht Jaan Krinal.

„Tšernobõli samuraid“ räägib 1986. aastal Tšernobõli tuumajaama 4. reaktori plahvatust likvideerinud meestest ja tuumakatastroofi üleilmse mõjudest. Jaapanis 2011. aastal toimunud tuumatragöödia taustal eriti tundlikuks muutunud teemat kannavad filmis inimesed, kelle elu Tšernobõlis veedetud päevad otsustavalt muutsid.

Neljanda reaktori kustutus- ja matmistöödel osales 830 000 meest üle Nõukogude Liidu. Tõsiselt kiiritada saanutest on 26 aastat hiljem surnud iga kaheksas. Eestist saadeti kustutus- ja matmistöödele ligi 5000 meest. 28 neist on sooritanud enesetapu. Jahmatavale statistikale ja kuivadele numbritele lisab film konkreetsete inimeste lood.

Üks filmi kangelastest on Lääne maksu- ja tollikeskuse juht Jaan Krinal, kes on Pärnumaa Tšernobõli Ühenduse Gamma juht ja seisab Tšernobõli veteranide õiguste eest. Teiseks filmi peategelaseks on Kalev Kilk, endine keevitaja, kes enda sõnul jättis ohukoldesse oma kalleima vara - tervise. Mälestused ärkavad ellu, kui Jaan ja Kalev 2011. aastal uuesti Tšernobõli külastavad.

Lisaks kahe suure katastroofi anatoomiale – Tšernobõl 1986 versus Fukushima 2011 – vaatleb film ka kohalike ohutsooni elanike elu ja olukorda täna, 26 aastat pärast õnnetust. On neid, kelle jaoks tähendab Tšernobõl igavesti kestvat hirmuunenägu, samal ajal kui teiste südames on see armsaim paik ilma peal - lihtsalt kodu.

Filmi režissöör ja operaator Ivar Heinmaa, stsenaristid Ivar Heinmaa ja Vesa Toijonen , produtsendid Ivar Heinmaa, Margit Vremmert ja Vesa Toijonen, heli salvestus ja kujundus Martin Vinkel ja Horret Kuus, monteerija Tambet Tasuja, helilooja Lauri-Dag Tüür, graafiline kujundus Aadam Kaarma, diktor Margus Prangel, tootjad Einmann Video OÜ ja Yleisradio OY, koostöös ERT S.A. - Kreeka Raadio ja Televisiooni ja Eesti Rahvusringhäälinguga.