Endla teater
PRESSITEADE
20.07.2012

Endla Teatrigaleriis avatakse Jaan Klõšeiko fotonäitus

Laupäeval, 21. juulil kell 16 avatakse Endla teatri Sammassaalis rahvusvahelise IN Graafka festivali raames Jaan Klõšeiko fotonäitus “Vabaduse väljak”, kus näeb Klõšeiko enamasti seniavaldamata fotodokumentalistikat.

Jaan Klõšeiko on eesti kultuuriringkondades hästi tuntud kujundusgraafik, kes alates 1960. aastate keskpaigast on dokumenteerinud eesti kultuuri– ja kunstisündmusi ning seltskonnaelu.

Asjaolu, et Klõšeiko oli ja on siiani paljude kunstnike sõber ja ka muidu vahetu suhtleja, on talle taganud sissepääsu kunstnike ateljeedesse ja kodudesse. Pildistaja ja pildistatava vaheline usaldus peegeldub nii tema portreedes kui ka reportaažides, mis on vahetud ja dünaamilised ning erinevad oluliselt nõukogude–aegsest ametlikust fotograafiast.

Näitusel „Vabaduse väljak“ võib näha portreefotosid ja reportaaže sündmustest, mida Klõšeiko on väljaku vahetus ümbruses jäädvustanud aastatel 1971–2007. Pealkiri „Vabaduse väljak“ on sümboolse tähendusega. See markeerib lisaks kohanimele ka Klõšeiko fotodel olevate inimeste vaba vaimu ja unistusi, sest ka Nõukogude ajal, kui see koht kandis veel Võidu väljaku nime, oli sageli vaid kultuur see, mille kaudu oli võimalik aeg–ajalt vabadust tunnetada.

Näitusel assisteerivad Jaan Klõšeikot tema fotode tegelased Leonhard Lapin, Raul Meel, Jüri Arrak jt.

Näitus jääb Endla Teatrigaleriisse 14. augustini.