Endla teater
PRESSITEADE
30.01.2012

Estonia teatris näeb kunstiajaloo fotolavastusi

Teisipäeval, 31. jaanuaril kell 17 avatakse Rahvusooper Estonia I rõdu galeriis Endla teatri näitleja Kaili Viidase koostatud näitus „Armastusega, End(l)ale“, mis toob vaatajateni maailma kunstiajaloost tuntud maalide fotolavastused. Modellidena osalesid fotolavastustel Endla näitlejad, lavastajad ja toetavad abijõud. Näituse fotograaf on Kalle Veesaar.

Möödunud aasta oktoobris tähistas Endla teater 100. juubelit. Teatri suure tähtpäeva puhul otsustas näitleja Kaili Viidas koos Endla trupi ja tehnilise meeskonnaga võtta teatrikunsti vahenditega ette mängulise seikluse kunstiajalukku. Ellu äratati teiste seas Raffaeli „Keerubid“, Diego Velázqueze „Õuedaamid“, Edvard Munchi „Karje“, Andy Warholi „Elvised“. Kokku sündis 29 fotolavastust maailmakuulsatest maalidest.

Olulise põhimõttena on fotodel jäädvustatud hetke siin ja praegu. Kõik – alates Salvador Dalí sürreaalsest maailmast kuni Jan van Eycki 15. sajandi madalmaade jõuka linnakodaniku koduni – sai reaalselt üles ehitatud ja loodud vaid teatri ning mitte fototöötluse vahendeid kasutades. 29 maali lavastamiseks vajalikud erinevad interjöörid loodi Endla teatri lavadele.

Avamise puhul on Estonia I rõdu galeriisse oodatud kõik huvilised, edaspidi on näitus avatud vaid etenduste külastajatele. Estoniasse jäävad fotolavastused veebruari lõpuni ja liiguvad seejärel edasi Ugala teatrisse.

Kaili Viidas on sündinud 20. mail 1984 Tallinnas. Keskhariduse omandas ta Tallinna Gustav Adolfi Gümnaasiumis (2003) ning jätkas õpinguid Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias näitleja erialal, mille lõpetas 2007. aastal cum laude. Kaili Viidas on end täiendanud grimmi alal Tiiu Luhti Grimmikoolis. 2011. aastast õpib ta Pärnu Saksa Tehnoloogiakooli multimeedia kujundaja erialal. 2007. aastast töötab Endla teatris näitlejana. Kaili Viidas on Endlas muu hulgas mänginud Neemit „Karges meres“ (2007), Laurat „Pisuhännas“ (2008), nimitegelast lavastuses „Röövlitütar Ronja“ (2010) ja Jeanne’i „Põletuses“ (2010). 2011. aasta sügisel tõi Kaili Viidas välja oma esimese lavastuse „Põrrr…!!!“, mille juures oli ise ühtlasi kunstnikuks.

Kalle Veesaar on sündinud 11. detsembril 1973 Tallinnas. 1992. aastal lõpetas ta Tallinna 46. Keskkooli ning õppis seejärel edasi Tallinna Pedagoogikaülikoolis tööõpetuse eriala. Alates 2001.aastast on Kalle Veesaar vabakutseline fotograaf. Tal on olnud fotonäitused „Twins“ (2008), „Dream Mandalas“  (2009) ja „Sest mitte keegi ei ole siin ilma põhjuseta“ (2010).

Näitus valmis Endla teatri, Eesti Kultuurkapitali, Pärnu Rotary Klubi, Ugala teatri, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia, Pärnumaa Kutsehariduskeskuse, Grimmikooli, ArtPrinti, Mööblisahvri ja Euronicsi koostöös.