19.07

Graafika IN Festival Teatrigaleriis

Pühapäeval, 22. juulil kell 17.00 avatakse Endla Teatrigaleriis Graafika IN Festivali raames Anonymous Boh (Eesti) & Toomas Kuusing Art + Pinkseldaja Ärra (Eesti), Taje Tross alias Taje Devilgirl näitus „Heavens Underground“. Näitus jääb avatuks augusti lõpuni.

Graafika IN on 1998. aastast toimuv iga-aastane näitus-festival, mille näitused on esindatud kõikidel Pärnu näitusepindadel: Linnagalerii, Kunstnike Maja, Port Artur, Pärnu Keskus, Pärnu Muuseum, Endla Teater, Keskraamatukogu, Pärnu Kolledž ja linnaruum. Näha saab rahvusvaheliselt tuntud kunstnike ja kunstirühmituste innovaatilise lähenemisega individuaalseid programme.

Anonymous Boh (Al Paldrok) ja Devil Girl (Taje Tross) tegutsevad aastaid raamidevälisel territooriumil, kus kunstiobjekt on lakanud olemast füüsiline teos. Performance-grupi Non Grata kureerimine tähendab omamoodi koolkonna loomist. Sadades linnades läbiviidud performance’id, kunstituurid Euroopas, Aasias ja Ameerikas on teinud alternatiivimainega nongratakatest sõltumatu loomekollektiivi, kes on mujal tuntumad kui Eestis. Oma kogemusest ei räägita palju, kuigi kunsti ja riikide piire ületav kunstitegevus on tänapäeval kunstniku ihaldusväärseim eneseteostus.

Toomas Kuusingu õpingute rajale jäävad nii Academia Non Grata, Eesti Kunstiakadeemia Pärnu Kolledž Academia Grata kui Eesti Kunstiakadeemia. Maali ja graafika kõrval on tema loomingus olulisel kohal ka tegevuskunst. Kuusingu peamiseks inspiratsiooniallikaks on inimesed, luues seeläbi (sür)realistlikke ja mütoloogilise sisu ning väljanägemisega situatsioonilisi pilte. Autori käsitletud teemad on siirad ja lihtsad, jäädvustades ühtmoodi nii justkui teolt tabatuna mõjuvaid ärihaisid ja poliitikud kui ka allpool vaesuspiiri elavaid kodutuid. Kunstnik ei jäta puudutamata iseennast, naabreid, tuttavaid, inimesi tänavalt.

Toomas Kuusingu graafika "Liha söömine on mõrv".

Lisainfo

FB event: IN Graafika 2018 / Printmaking IN 2018 Heavens Underground

Pärnus ja Riias algab kunstifestival Heavens Underground / Printmaking In (ERR)

15.06

Suvehooaeg teatrimajas 5. juuli-5. august

Juulis ja augustis toimuvad Koidula Muuseumi aias ülipopulaarse õpetliku lustimängu „Säärase mulgi ehk Sada vakka tangusoola“ etendused, mis on tänaseks juba mitu kuud välja müüdud. Kõigi teatrisõprade õnneks toimub samal ajal ka Endla traditsiooniline suvehooaeg teatrimajas. 5. juulist kuni 5. augustini mängitakse nii uuslavastusi „DreamWorks“, „Pulli kirves“, „Tantsutund“ ja „Vedelvorst“ kui ka vanemaid lemmikuid

Piletid on müügil Endla kassas, Piletimaailmas ja Piletilevis. Ootame Sind teatrisse!

15.06

Teater puhkab 2. juulini

Enne põnevat suvehooaega teatrimajas (5.07-5.08) ning „Säärase mulgi“ etendusi puhkab Teatrikassa 15.06-1.07 (k.a), Teatrikohvik 22.06-1.07 (k.a) ja kostüümilaenutus 15.06-2.07 (k.a). Kohtume juuli alguses!

Endla teatririkka suvega saab täpsemalt tutvuda siin

30.05

Esietendub Hugo Raudsepa „Vedelvorst“

1. juunil 2018 kell 19.00 esietendub Endla Suures saalis Hugo Raudsepa igihaljas komöödia „Vedelvorst“, mille lavastaja on Ingomar Vihmar ja kunstnik Illimar Vihmar.

Ühel kenal suvisel päeval saabub Laisavere kroonuvalla Näsnäruda tallu suur õnnesõnum: Sarve Mats, see suur vembumees ja kaaberjaan, on ära surnud ja testamendiga Näsnäruda noorperemehele Kustavile suure päranduse jätnud! Aga nagu igal õnnel, on ka sellel oma konks küljes ... Kas ja kuidas Sarve Matsi saadetud õnn siiski Näsnäruda õuele jõuab ning millist rolli selles mängivad Kustavi ema Mari, saarlasest sulane Joosep, atsakas teenijatüdruk Maali, karjapoiss Eedo, Ristmetsa peremees Tanel ja tema tütar Tiiu, seda tuleb publikul aga juba teatrisaali vaatama tulla.

„Praegu – sellisel edasipüüdleval ajal – on selle teksti sõnum üsna oluline ja mõtlemapanev,“ räägib lavastaja Ingomar Vihmar. „Kui me panustame kogu oma energia sellesse rahmeldamisse, siis kas meil jääb ka enda jaoks aega? Et iseendast aru saada? Edasipüüdlemine on tahtmine kellekski-millekski saada. Paremaks, targemaks, rikkamaks. Ja see tähendab, et me ei ole iseendaga sellisena, nagu me oleme, rahul. See on mingis mõttes nii depressiivne, kuigi tegemist on ju komöödiaga. Ja midagi pole teha – ükskõik, mida ka ei räägita, üks väheseid asju, mis teatris tervendada võib, on naer.“

Vedelvorst Kustavit mängib Sander Rebane. „Sanderit ja Kustavit ühendab mingisugune isepäisus ja mässumeelsus. Neis mõlemas on selline enese ja üleüldse inimese tundmaõppimise mootor sees. Peale selle on Sander laval väga võluv,“ kirjeldab peaosatäitjat Ingomar Vihmar. Teisi tegelasi kehastavad Carmen Mikiver, Jaan Rekkor, Sten Karpov, Ireen Kennik, Fatme Helge Leevald ja Lauri Mäesepp. Järgmised etendused toimuvad 2., 7., 8., 9. ja 14. juunil ning 5. augustil Endla Suures saalis.

Foto lavastusest. Fotol Sander Rebane.

Vanemad artiklid
Peida vanemad artiklid