22.01

Teatrikinos M.Soosaare uued filmid ja "Päris koopia"

Neljapäeval 24. jaanuaril pakub Endla Teatrikino vaatamiseks koguni kolme filmi. Esimesel seansil kell 17.30 esilinastuvad kaks Mark Soosaare uut linateost. Kui meri lubab, siis esilinastusele ootame mõlema filmi peategelasi. Kell 20 näitame „Päris koopiat“ Juliette Binoche`iga peaosas.

RASMUS, KORMONAUDID NING…

… on Mark Soosaare uus pooletunnine dokfilm väikesest kihnu poisist Rasmusest, kes koos venna Raimondi,  vanaisa Juku ning saarevahi Arvoga hoolib linnuriigi saatusest. Liigiline mitmekesisus kipub iga aastaga vähenema. Kevade saabudes ehitavad nad pesakaste kosklatele, keda saarel peetakse kui kodukanu. Viimaste aastate nuhtluseks on kormoranid, keda Kihnus kutsutakse kormonautideks. Need musta värvi  tulnukad on vallutanud mitmed Kihnu saarestiku laiud ja sealt eemale peletanud teised sulelised. Sorgu saarel pesitsenud kormoranide koloonia paisus 2012. aasta sügiseks 10 000-pealiseks parveks. Kas kormonaute  peaks hävitama, küsib lastelt õpetaja Külli kihnu keeles tunnis. Rasmus arvab, et  tuleb piirata, sest muidu hävib varsti ka Kihnu loodus. Karmeni meelest on kõigil õigus elada. Kellel aga lastest õigus on, jääb vaataja otsustada. „Rasmus, kormonaudid ning…“ on Mark Soosaare esimene film sarjast, mis jäädvustab kihnu laste seiklusi maal ning merel.  

MERETAGUSED

Kogu oma elu Manijal elanud ning 75-ndat aastat sammuv „Meretaguste“ (70 min) peategelane Paul on pidanud kõiki loomi – alates hobusest ning lõpetades kasside ja kanadega. Loomad on tema suur armastus. Postiljonina tuli Paulil iga päev käia ülemere, hoolimata tormist või tuisust. Jalgrattaga jääl sõitmises on ta osavam kui tsirkuseartist. Paulil on asja igasse väikesaare perre, küll lehtede ning kirjade, küll pensioni ning põrutavate külauudistega. Pauli elu tipphetk saabub siis, kui ta hõljuki pardal uhkelt üle jäätunud mere kihutab ning Manija kihnlastele eurosid jagama hakkab... Mark Soosaare täispikk tõsielufilm, mille jäädvustamiseks kulus 7 aastat, loob humoristliku koondportree väikesaare isepäisest kogukonnast.

PÄRIS KOOPIA

Hilisemal seansil algusega kell 20 , mis saab teoks koostöös kinoga „Sõprus“, pakume Prantsusmaa, Itaalia ja Iraani filmitegijate ühistööna valminud mängufilmi „Päris koopia“ (107 min) tänapäeva ühe tunnustatuma ja imetletuma prantsuse näitleja Juliette Binoche`ga peaosas. „Päris koopia“ on tunnistatud parimaks Valladolidi, New Yorgi, Karlovy Vary, Melbourne`i, Rio de Janeiro ja Vancouveri festivalidel. Endla Teatrikino korraldajatele teadaolevalt on eestis vähemalt üks teater, kus selle filmi vaatamine tehti näitlejatele kohustuslikuks.
Tiina Lokk:“ Keskealine kirjanik Mees (William Shimell) sõidab tema uue romaani presenteerimisest huvitunud Naise palvel ühte väikelinna oma lugejaskonnaga kohtuma. Kui jätta kõrvale Juliette Binochi väga nõtkelt nüansseeritud ja hästi väljapeetud roll, mis pälvis ka Cannes’is Kuldse Palmioksa, siis on film tervikuna saanud väga vastakaid hinnanguid: eurointellektuaalsest draamast meistriteoseni välja. Film on Mehe ja Naise suhete mitmetasandilisusest, kommunikatsiooni võimalikkusest või võimatusest, vaatamata sellele, et mõlemad on mitut keelt rääkivad intellektuaalid. Rezhissöör Abbas Kiarostami, kes vanasti oskas meie ees laiali laotada Iraani maastike nii pool-, veerand- kui ka täistoonides, teeb seda sama meisterlikult inimsuhete tõusude ja mõõnadega kaetud mägismaal. Mõistagi ootab ta oma vaatajalt empaatiavõimet ja tähelepanelikkust märkamaks kas või kerge virvega näolt ülevoolavat varju, et fikseerida kaaslase sõnast tingitud seisundi muutust. Kui tegu ei ole just paadunud Exceli-meestega, siis on võimalik nautida, kuidas ekraanil – tänu ülitäpsele režiile ja heale näitlejate tööle, kaamerast ma ei räägigi – laotub lahti imeliselt kootud värvikas inimsuhete kangas, ümbritsetuna hoolikalt valitud helide maailmaga.“