18.11

Endlas linastub mängufilm „Mandariinid“

21. ja 26. novembril kell 19 linastub Endla teatrikinos rahvusvahelistel filmifestivalidel kõrgelt hinnatud mängufilm "Mandariinid". Film on valminud Eesti ja Gruusia ühistööna.

Mängufilmi «Mandariinid» tegevus toimub 1992. aastal Abhaasias. Abhaasid sõdivad, et Gruusiast lahku lüüa. Põline eestlaste küla maalilises paigas mägede ja mere vahel on tühjaks jäänud, sõja lähenedes on eestlased oma ajaloolisele kodumaale tagasi pöördunud. 

Külla on elama jäänud vaid Ivo (Lembit Ulfsak) ja tema naaber, mandariini-istanduse omanik Markus (Elmo Nüganen). Ka Markus kavatseb Eestisse sõita, aga alles pärast seda, kui mandariinisaak on korjatud. Sõda jõuab külani, toimub grusiinide ja abhaaside verine lahing. 

Ivo ja Markus leiavad lahingupaigalt ühe ellujäänu – abhaaslase Ahmedi, kelle Ivo enda juurde koju paranema viib. Öösel hukkunuid mattes avastab Markus, et ka üks grusiin on elus, kuigi raskelt haavatud. Ka tema viiakse Ivo juurde. Nii satuvad ühe katuse alla kahe vastasleeri võitlejad ja lugu algab. 

Osades Lembit Ulfsak, Elmo Nüganen, Mikhail Meskhi, Giorgi Nakashidze ja Raivo Trass. 

Filmi stsenarist ja režissöör Zaza Urushadze (Gruusia), operaator Rein Kotov (Eesti), produtsendid Ivo Felt (Eesti) ja Zaza Urushadze. 

Eesti-Gruusia koostööfilm “Mandariinid” võitis Varssavi rahvusvahelisel filmifestivalil kaks auhinda: Zaza Urushadze sai festivali võistlusprogrammis parima režissööri preemia ning lisaks võitis film ka publikupreemia. 

Film valiti maineka Palm Springsi rahvusvahelise filmifestivali (PSIFF) ametlikku programmi, kus toimub filmi Põhja-Ameerika esilinastus. Tegemist on Ameerika ühe suurima ja tunnustatuima filmifestivaliga, mida külastab iga-aastaselt 135 000 kinohuvilist. Palm Springsi festival on tuntud selle poolest, et seal linastub kõige rohkem võõrkeelsele Oscarile nomineeritavatest filmidest.

Filmi kodumaine esilinastus oli 31. oktoobril 2013.

Piletid Endla teatri kassast ning Piletimaailma müügikohtadest.

Filmist lähemalt.