21.11

Esietendub „45 339 km² raba“

21. novembril esietendub Endla Küünis  dokumentaallavastus „45 339 km² raba“, mis räägib eestlusest hiljuti Eestist välismaale kolinud inimeste pilgu läbi. Lavastuse tarbeks uuriti väliseestlastelt, miks nad Eestist ära läksid, kas nad mõtlevad Eesti peale, kas nad tulevad tagasi ja kas nad on veel Eesti jaoks olemas. Lavastustrupi korraldatud küsitlusele vastas 934 inimest, kes elavad hetkel Eestist väljaspool.

Lavastuse teksti kokku pannud Andra Teede sõnul tundub vahel, et Eestis elamisest on  saanud saavutus omaette: „Me oleme isegi uhked selle üle, et saame hakkama, igal pool ja igal ajal. Ainult et kuidagi on läinud nii, et aina vähem eestlasi saavad siin Eestis hakkama. Teate ju küll, kui sul on kodumaal, kodulinnas, kodukülas elu- ja töökoht, siis noogutatakse tunnustavalt: „Kas sa tõesti saad siin elatud? Siis oled küll tubli!“.

Eestist on erinevatel hinnangutel lahkunud umbes 200  000 inimest ning see arv pigem kasvab kui kahaneb. Lavastaja Laura Mets: „Mis saab Eesti rahvast? Meid on ikkagi nii vähe, et mingil hetkel muutub omakeelne ülikool ja kultuur luksuseks. Eesti on praegu sinnapoole teel. Mis saab? Või kas me oleme juba saavutanud vaikiva kokkuleppe: „Ah, las siis minna, kui minema peab“?