26.09

"Pühamatest pühamad" jõudis publiku ette


Laupäeval, 6. oktoobril esietendus Endla Küünis Ervin Õunapuu „Pühamatest pühamad“, kus  Ervin Õunapuu on ka lavastaja ja kunstnik.  Seega on tegu eheda autoriteatriga. Mängivad Karin Tammaru, Ago Anderson, Indrek Taalmaa ja Bert Raudsep. Valguskunstnik on Margus Vaigur, videolahenduste eest hoolitses Argo Valdmaa.

Ervin Õunapuu :“ Arvatakse, et iga inimene peab vähemalt ühe korra elus külastama oma vaimset kodulinna – Jeruusalemma. Arvatakse ka, et on näidendeid, mille kirjutamist, lavastamisest rääkimata, ei tohiks söandada ette võtta enne viiekümnendat eluaastat. Ka kõike muud arvatakse. Just kõigest sellest, mida arvatakse, aga mida keegi täpselt ei tea, see lavastus räägibki.“

Õunapuu sõnul on kogu trupp prooviperioodi jooksul olnud väga pühendunud ja genereerinud palju ideid, mis ka lavale jõuavad: „Ainsad vihased vaidlused on lavastaja maha pidanud teksti  ja lavakujunduse autoriga .“

Kindlasti ei ole lavastuse eesmärk välja käia lõplikke tõdesid, vaid panna vaataja mõtlema küsimuste üle, millele üheseid vastuseid polegi: kes me oleme?, kust me tuleme?, miks me üldse oleme?, kuhu läheme?. Ervin Õunapuu sõnul on see lõputu protsess, ka temas endas.  Ja otsimine ning avastamine pakuvad suurt rõõmu.

Lühidalt sisust: Pühasse paika, kus mitmete usundite kohaselt lõi Jumal maailma, saabuvad ühel varahommikul kaks rändurit Eestist, keda huvitab kalju, mille kohale kogunevad kaks korda nädalas kõigi surnute hinged läbi aegade. Mida mehed sealt otsivad ning miks nad sinna tulid? Vastust sellele küsimusele tahaks teada ka kohalik giid, kes on paljugi riskinud, et mehed kohale  juhatada. See on teekond väga kaugesse ja uskumatult puhtasse maailma, kus peetakse lugu ustavusest, aususest, sõprusest, omakasupüüdmatusest ning kus osatakse eristada tõde valest.