04.07

„Seljatas 100 meest“ avab Endla suvehooaja

Teatri suvehooaja avab möödunud aastal valminud tõsielul põhinev lavastus "Seljatas 100 meest". 10.-21. juulini toimub kümme etendust juba eelmisest aastast tuttavas paigas – Vanalinna Põhikooli võimlas. Tänavu ilmestab etendust koostöös Eesti Maadlusliiduga välja pandud Eesti Spordimuuseumi näitus "Meie Jürist Maailma-Kristjanini", mille juures saavad kõik teatrikülastajad läkitada oma toetusallkirja Rahvusvahelisele Maadlusliidule. 

Tõsielulistest tegelastest ja sündmustest ning Andres Ehini samanimelisest kiriromaanist ainest saanud lavastus „Seljatas 100 meest“ räägib kahest Eesti naismaadlejast, kes Georg Lurichi kõrval 20. sajandi esimesel poolel mitmel pool maailmas laineid löövad. Esinemised ilu- ja jõunumbritega tsirkuses ning osalemised maadlusmatšidel viivad rammunaised koos treeneri ja teiste kaaslastega seiklusrikkale teekonnale läbi Tsaari-Venemaa ja sealt edasi Türgimaale ning Jaapanisse. Kuhu iganes naisvägilased ka välja ei jõuaks, tuleb neil üha tõestada, et seljatada suudetakse kangemadki meestest vastased – Siberi atamanist Jaapani sumokateni.

Peaosades on Triin Lepik ja Kaire Vilgats (külalisena). Teistes osades Carmen Mikiver, Sepo Seeman, Jüri Vlassov, Jaanus Mehikas, Tambet Seling, muusik Olavi Kõrre ning kaasa teevad Spordiklubi Leo maadlejad.

Näitus "Meie Jürist Maailma-Kristjanini" tutvustab Eesti maadluse sünnilugu alates Georg Lurichist kuni esimese kahekordse olümpiavõitja Kristjan Palusaluni. Valdavalt pildimaterjalist koosnev näitus on etenduse toimumise päevadel vaatamiseks üles pandud Vanalinna Põhikooli hoovis, mille juures on ka maadluse toetusallkirjade raamat. Kõikidel külalistel on võimalus avaldada toetust nii Eesti maadlusele kui ka selle väärika spordiala jäämisele olümpiamängude kavva. Toetuseallkirjade raamat liigub pärast viimast etendust Endla Teatrist edasi erinevatele maadluse ja kultuurisündmustele, esindades eestlaste toetust väärikale spordialale ka sügisestel Rahvusvahelise Olümpiakomitee valimistel, mil otsustatakse maadluse saatus olümpiamängudel. Hiljem jõuab raamat Eesti Spordimuuseumisse, tähistamaks maadlusajaloo ajaloolist hetke.

Nagu möödunud aastalgi, teenindab Vanalinna kooli hoovis külalisi ning hoolitseb nende heaolu eest Endla Teatrikohvik.

Suvehooaeg jätkub 24. juulist teatrimajas lavastustega Endla püsirepertuaarist.


Pildil Kaire Vilgats ja Triin Lepik (2012)