15.01

Suvisel PromFestil esietendub "Tsaari mõrsja"

Pärnu Rahvusvahelisel Ooperimuusika Festivalil PROMFEST esietendub Nikolai Rimski-Korsakovi ooper „Tsaari mõrsja“. Festival toimub 6.-12. juunil 2013.a. Pärnus.

Dirigent ja festivali kunstiline juht on Erki Pehk, lavastaja Teet Kask, kunstnik Madis Nurms, peaosades VII Klaudia Taevi nim. rahvusvahelise noorte ooperilauljate konkursi laureaadid Andrei Savtšenko (Valgevene) ja Elina Šimkus (Läti).

PromFesti kuues originaallavastatud ooperiproduktsioon “Tsaari mõrsja“ valmib koostöös Kaunase Riikliku Muusikateatri ja Pärnu Endla teatriga. Esietendused toimuvad 6. ja 8. juunil Endla teatris, kolmas etendus antakse 25. augustil Birgitta festivalil.

Lavastaja Teet Kask: „On suur austusavaldus ja usaldus lavastada selline väärikas teos nagu „Tsaari mõrsja“. Algmaterjal on suurepärane, inspireerib niivõrd hästi, et ideedest puudust ei ole. Kindlasti tuleb siin piiride nihutamine, kuid arvestades täielikult Rimski-Korsakovi muusikat ja teemat - samas siiski kahekümne esimese sajandi inimese pilgu läbi. Kõige olulisem on tunnetada, mis on see kustumatu sõnum, mida Rimski-Korsakov kätkes oma teosesse, mida antakse edasi ja mis kõnetab tänapäeva inimest. Ühest küljest tuli pakkumine ootamatult, teisest küljest oli see loogiline, sest olen ooperimajades sisuliselt üles kasvanud ja tegelikult kogu aeg ooperis olnud. Ooper on alati olnud minu kunstitegevuse loomulik osa.“
Lavastaja-koreograaf Teet Kask on töötanud Stockholmi kuninglikus ooperis ja Norra rahvusooperis, tema looming hõlmab ligi kolmkümmend tantsulavastust Oslos, Pariisis, Londonis, Moskvas, Eestis, ta on olnud 2002. aastal Eurovisiooni lauluvõistluse kunstiline juht, Pärnu Valgete Ööde festivali kunstiline juht ja produtsent.

Igaks PromFestiks valmib uus originaallavastatud ooperiproduktsioon, varasematel aastatel on lavastatud “Rigoletto”, “Deemon”, “Carmen”, “Thais” ja “Attila”. “Thaisi” eest on PromFesti pärjatud Eesti Teatriliidu parima muusikalavastuse auhinnaga (2009). PromFest on alguse saanud Klaudia Taevi nim. rahvusvahelisest noorte ooperilauljate konkursist. Lisaks konkursile ja ooperiproduktsioonile toimuvad festivali raames kontserdid, Edda Moseri (Saksamaa) meistriklass lauljatele Eesti Muusika- ja teatriakadeemias 5.-7. juunil ning kinoseansid eelmiste ooperilavastuste videosalvestustega. Koostöö Birgitta festivaliga algas 2011. aastal kõmulise lavastusega Verdi ooperist „Attila“. Festivalide ühiseks eesmärgiks on luua muusikateatrit, kus lavastus on kaasaegse teatrikunsti tasemel. Festival on ellu kutsutud eesmärgiga avardada noorte ooperilauljate loomingulisi võimalusi, tuua Eestisse maailmatasemel ooperiartiste ja kujundada Eesti mainet ooperimaailmas, arendada kultuuriturismi ning tõmmata ooperikunsti juurde eelkõige nooremat põlvkonda.

Festivali toetavad:

Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium
Eesti Muusikanõukogu
Pärnu Linnavalitsus
Eesti Kultuurkapital
Eesti Rahvusringhääling
Rahvusooper Estonia
ja eratoetajad