12.09

Tähelepanu! Endla alustas

Pärnu teater Endla alustas laupäeval 15.septembril  oma  102. hooaega Jane Austeni romantilise komöödia „Uhkus ja eelarvamus“  esietendusega. 19. sajandi Inglismaal hargnev lugu armastusest ja kommetest keskendub Bennettite perekonnale, mille viis õde on harjunud ema kinnisideega, et tuleviku kindlustamiseks on kõige tähtsam leida endale jõukas abikaasa. Kui naabermõisa saabuvad suve veetma rahakas poissmees härra Bingley ning tema parim sõber , veelgi rikkam härra Darcy, muutub õdede seni rahulik elu ühtäkki põnevaks ja kirglikuks. Uje Jane armub jäägitult härra Bingley`sse, ent isepäises ja särtsaks Elizabethis tekivad uhke ja arrogantse härra Darcy vastu koheselt tugevad eelarvamused. Peagi selgub aga, et uhkuse taga peitub palju enamat kui palja silmaga näha ning eelarvamused on selleks , et neid murda…

Jane Austeni tuntuim teos, 1813. ilmunud „Uhkus ja eelarvamus“  ei ole oma populaarsust kaotanud tänapäevakski. 2007. Suurbritannias ja Iirimaal korraldatud suures raamatuküsitluses hääletasid vastajad enda jaoks olulisimaks kirjandusteoseks just „Uhkuse ja eelarvamuse“, seda JRR Tolkieni „Sõrmuste isanda“ ees.  Materjal, mida paljud peavad romantiliste romaanide etaloniks,  on korduvalt jõudnud ka kinolinale.

Endla uuslavastuses mängivad Kaili Viidas, Katrin Valkna, Grete Elviste, Ireen Kennik, Carmen Mikiver, Piret Laurimaa, Triin Lepik, Carolina Tagobert, Helle Kuningas, Priit Loog, Jaanus Mehikas, Sten Karpov, Ahti Puudersell, Lauri Kink. Lavastas Kalju Komissarov (külalisena), kunstnik on Krista Tool (külalisena), valguskunstnik Margus Vaigur, muusikaline kujundaja Peeter Konovalov (külalisena), liikumisjuht Mall Noormets (külalisena).

Kokku jõuab algaval hooajal Endla lavale kaheksa uuslavastust. 6. oktoobril esietendub Küünis draama „Pühamatest pühamad“. Autoriks, lavastajaks ja kunstnikuks Ervin Õunapuu.
17. novembril jõuab suurele lavale Luigi Pirandello draama „Heinrich IV“, lavastajaks Enn Keerd. 12. detsembril esietendub kahes formaadis (Küünis mudilastele vanuses 2-6 ja suures saalis kooliealistele) Donald Bisseti lastelugudel põhinev „Tiiger, tiiger!“, lavastajaks Andres Noormets. Pärast aastavahetust jõuavad lavale Noortestuudio uus lavastus (lav. E.Keerd), Urmas Vadi lavastatav kantrimuusikal, Soome autori Esko Salervo „Vaikus“ (lav. A. Noormets) ja aprillis toob Ingo Normet  lavale Maurice Maeterlincki muinasjutulise lastenäidendi „Sinilind“.