22. jaanuaril 2019 kell 19.00 Endla Teatrikinos

László Nemes on ungari kino uus suur lootus, kes noppis oma mõjusa debüüdiga “Sauli poeg” nii võõrkeelse Oscari kui ka Cannes’i Grand Prix. Tema teine film “Loojang” võtab vaatluse alla samuti ühe Euroopa sügava trauma, milleks on justkui tühja koha pealt puhkenud esimene maailmasõda, mis viis muuhulgas maailmakaardilt uhke ja õitsva Austria-Ungari impeeriumi.

Õuel on muretu 1913. aasta, Budapest on maailma juhtiva suurriigi liitpealinn, majandus kasvab ja moes on laiad peenepitsilised daamikübarad. Kõige kuulsam ja nooblim Leiteri kübaratöökoda valmistub tähistama oma kolmekümnendat tegutsemisaastat. Ootamatult astub kontorisse keegi Iris Leiter, esitledes end äri asutajate tütrena, kes segastel asjaoludel hukkusid. Uuele omanikule, keda mängib suurepärane rumeenia näitleja Vlad Ivanov, taoline ootamatu sissetung ei meeldi ning ta püüab Iirisest lahti saada. Kuigi operaator Matyas Erderly 35 millimeetrisele filmilindile võetud filigraansest pildist õhkub tõelist belle epoque’i, peeneid kostüüme, šampust ja suurejoonelisi pidusid, on taustal pidevalt mingi üha üles keriv ärevus ja õhupuudus. Iris kuuleb, et kusagil Budapestis on elamas ja tegutsemas ka tema ammu kadunud vend ning ta asub Kalmanit otsima linna kuritegelikust ning anarhistlikust undergroundist. See on tume paheliste aristokraatide, revolutsionääride ja seksuaalsadistide maailm, mis ka Irist ühe sügavamale endasse tõmbab.

László Nemes on sama meeskonnaga, millega ta ka “Sauli poega” tegi, suutnud luua psühholoogiliselt ja atmosfääriliselt meisterlikult täpse, klaustrofoobilise ja endasse tõmbava õhustiku, mis taasloob selle seisundi, milles vana Euroopa justkui vabatahtlikult ja suurema põhjuseta enesetapu sooritas ja romantilised kübarad raudkiivrite ja halastajaõe rättide vastu vahetas.

(teksti koostaja: Filipp Kruusvall)


Piletid 5/3 € müügil Endla Teatri kassas ja Piletimaailmas.

Režissöör: 

László Nemes

Osades: 
Juli Jakab
Vlad Ivanov
Susanne Wuest
Björn Freiberg

Draama

Kestus: 142 min

Keel: ungari

Subtiitrid: eesti, vene