Noortele

NOORTESTUUDIO

Endla Noortestuudio alustas tegevust 2004. aasta sügisel. Selle esimesteks juhendajateks olid näitleja Piret Rauk ning näitleja ja lavastaja Enn Keerd. Pärast Pireti suundumist Kuressaare Linnateatrisse jätkas juhendamist Enn. Alates 2015. aastast on noortestuudio juhendajaks Endla Teatri loominguline juht Ingomar Vihmar.

Stuudio eesmärgiks seati noortele teatriõpetuse andmine ja igal aastal ühe noortelavastuse Endla lavale toomine. Esimene neist oli 14-aastase Sandra Sillaotsa ja 16-aastase Liisu Krassi kirjutatud „Sõbrapäev“ (2006), mis valiti välja Pärnu maakonna noortele väljakuulutatud dokumentalistikakonkursile „Mis toimub?“ laekunud materjalide hulgast.

Pärast seda esietendusid läti dramaturgi Ansels Kaugersi „Päikesetõus Volli juures“ (2007), Eva Koffi „Mirr“ (2008), Triinu Ojalo ja Laura-Marie Ojalo „Oma elu superstaarid“ (2009), Triinu Ojalo ja Katrin Maimiku „Mis valemiga?“ (2010), Eliis Vaiksaare „(H)ING“ (2011), Janika Maidle „Üle piiri“ (2012), Mari-Liis Pärna „Issi, tule vii mind kõrtsust kodu“ (2013), Mark Ravenhilli „Totaalselt sinust üle“ (2014) ja Miguel Mihura absurdikomöödia „Kolm torukübarat“ (2015). Kõigi lavastajaks oli Enn Keerd.

Ingomar Vihmari juhendatud stuudio noored on kaasa teinud Laura Metsa rännaklavastuses „See asi“ (2016) ning Ivar Põllu vabaõhulavastuses „Pao-Pao. Kuldse Trio lood“ (2016). Ingomari lavastatud August Kitzbergi „Libahunt“ (2017) oli nende esimene täispikk lavastus. 2017. aastal tõi trupp Kleer Maibaum-Vihmari juhendamisel välja William Shakespeare’i „Suveöö unenäost“ inspireeritud „Svueöö unenäo“. 2019. aastal esietendus Urmas Vadi sürreaalne komöödia „Elvis oli kapis“, mille lavastaja oli taas Ingomar Vihmar.

NOORTELE

Kostüümide töötuba

Teatris mängitakse sageli näidendeid, mille tegelased kannavad ajaloolisi kostüüme. Kuidas kaunistati kostüüme siis, kui ei olnud veel õmblusmasinaid ja poes ei müüdud sädelevat liimi? Kuidas üldse tehti vanasti riideid ning kuidas neid praegu teatris järgi tehakse? Teatrirätsep ja õpetaja Maie Laik tutvustab paari ajaloolist võtet ning nende tänapäevaseid vasteid, mida on võimalik kohe järgi proovida. Iga osaleja saab lisaks teadmistele kaasa ka isetehtud proovitöö.

Töötuba on mõeldud alates 15. eluaastast ning osalejate soovituslik arv on kuni 15 inimest. Töötuba kestab umbes 1,5 tundi ja maksumus grupile on 55 eurot.

Töötoa tellimiseks palume võtta ühendust noortetoo[at]endla.ee

Paberkostüümide töötuba

Paberist kostüüme ei pea tegema ainult nukkudele. Osalejad loovad väikestes rühmades mannekeeni peal ajaloolise või fantaasiakostüümi. Kuidas on võimalik teha riideid paberist voltides, lõigates, kortsutades? Töötoa eesmärgiks on katsetada lõbusa tegevuse kaudu konstrueerimist, harjutada vormiloomist ja tutvuda moekunstiga.

Töötoa viib läbi rätsep ning kutseõpetaja Maie Laik ja eeskätt on see mõeldud noortele ja täiskasvanutele alates 15. eluaastast. Soovituslik  osalejate arv on kuni 15 inimest. Töötuba kestab umbes 1,5 tundi ja maksumus grupile 55 eurot. 

Töötoa tellimiseks palume võtta ühendust noortetoo[at]endla.ee

Kostüümiajalugu

Lavastuse tegevus võib toimuda ükskõik millisel ajal ja millises kohas, Antiik-Kreekast kui kaasaja Eestini. Kunstnik loob kõikidele lavastuse tegelastele nende ajastust lähtuvad kostüümid, mis tähendab, et teatri kostüümi- ladu on elav kostüümiajaloo õpik. Teatrikunstnik Liina Unt annab loengus lühikese ülevaate Euroopa kostüümiajaloost kasutades selleks Endla teatris valminud kostüüme.

Töötuba on mõeldud kõigile alates 12. eluaastast. Töötuba kestab umbes 1 tunni. Kostüümiajaloo loengut on võimalik teha samal ajal teiste töötubadega, sel juhul kohandatakse loengu pikkust, et see vastaks teiste töötubade omale.


Töötoa tellimiseks palume võtta ühendust noortetoo[at]endla.ee

Maskide töötuba

Maski kandmine on üks kõige lihtsamaid viise kellekski teiseks muutuda. See on ilmselt ka üks põhjuseid, miks maski peetakse teatri sümboliks. Mask on eriti hea abivahend siis, kui on vaja kujutada kedagi, kes ei ole inimnäoline. Kuidas näeb välja näiteks külmking, vanapagan, näkk, koerakoonlane või tulihänd? Töötoas tutvutakse erinevate maskide ja mütoloogiliste olenditega ning kõik osalejad valmistavad endale ühe eesti mütoloogiast pärit tegelase maski, mille saab pärast endaga kaasa võtta.

Töötuba on mõeldud kõigile alates 12. eluaastast, selle sisu kohandatakse vastavalt rühma vanusele. Soovituslik osalejate arv on kuni 15 inimest. Töötuba kestab umbes 1,5 tundi ja maksumus grupile on 55 eurot. Juhendavad dekoraator-butafoor Kaido Torn ning näitleja ja kunstiõpetaja Juta Ild.

Töötoa tellimiseks palume võtta ühendust noortetoo[at]endla.ee 

Butafooria töötuba

Butafooria tähendab esemete järeletegemist materjalidest, millest neid tavaliselt ei tehta. Töötoas uuritakse, miks on teatris vaja päriselu esemeid kopeerida ning millest tehakse etenduse jaoks toite. Osalejad valmistavad ise butafoorse toidu, mille saab pärast endaga kaasa võtta.

Töötuba on mõeldud eeskätt alates 12. eluaastast 

ja osalejate soovituslik arv on kuni 15 inimest. Töötuba kestab umbes 1 tund ja selle peamine läbiviija on dekoraator-butafoor Kaido Torn. Töötoa maksumus grupile on 45 eurot. 

Töötoa tellimiseks palume võtta ühendust noortetoo[at]endla.ee

AITAN LAPSI

Aitan Lapsi on üks suuremaid heategevuskampaaniaid Eestis ning üks lihtsamaid võimalusi heategevuses osaleda. Meil kõigil on võimalik annetada Eesti vähekindlustatud lastele kultuurielamuste pakkumiseks. 

Ligi pooltele pakendiautomaatidele Eestis on paigaldatud täiendav nupp, mida vajutades saab iga inimene laste toetuseks pandipakendi tagatisraha annetada. Annetaja ei pea tegema rahaülekannet, piisab vaid pakendi tagastamisest.

Kogu annetatud raha läheb lastele teatrikülastuste ja transpordi tarbeks. Projektiga on tänaseks liitunud pea kõik Eestis tegutsevad teatriasutused, seega pääsevad lapsed teatrisse kõikjal Eestis. Abivajavate laste hulk ja kontaktid selgitatakse koostöös omavalitsuste ja lastega tegelevate organisatsioonidega. Ürituse patroon on Evelin Ilves ning käivitajad Heategevusfond Aitan Lapsi SA ja Eesti Etendusasutuste Liit.

Kingime üheskoos vähekindlustatud lastele positiivseid emotsioone ja viime nad teatrisse!

Endla kontaktisik
Aitan Lapsi projektis on administraator Ain Miilberg (Ain.Miilberg[at]endla.ee, +372 442 0667).

Aitan Lapsi koduleht.