Näitused

AVATUD VÄRAV

19.10.-16.11.2019 Sammassaalis

Laupäeval, 19. oktoobril kell 18.00 avatakse Endla Teatrigaleriis Herald Eelma isiknäitus „Avatud värav".

Käesoleval aastal oma 85. sünnipäeva pidanud kunstnik eksponeerib näitusel valikut ca kuuekümne aasta jooksul loodud töödest. Linoollõiked ja litograafiad on valminud aastail 1960–1990, lisaks saab näha viimase aastakümne sees tehtud värvilisi joonistusi.

Herald Eelma: „Pildid olid ammu raami all, kuid puudus näituse nimi. Siis aga oli neid järsku kaks.
Esimene, „Avatud värav“, kasvas välja 1978. aastal tehtud litost „Värav“. Meie pere küün oli nelja suure väravaga, sai hobusekoormaga sisse sõita otse heinakuhja kõrvale. Ka rehepeksumasin mahtus küüni. Rehepeksutalgud olid rahvarohked, siis oli siginat-saginat, elu kees. Küüni suured väravad olid pärani avatud koostegutsemistele, headele mõtetele, elule ja valgusele.

Teisele võimalikule näituse nimele, „Aja veski“, aitas kaasa litograafia „Veski“. Olin kunagi joonistanud üht viltu vajunud, oma elu lõpul olevat rannatuulikut. Tundus, et tema jõuülekande puust hammasrataste vahelt pudenes lausa aja tolmu. Külamehe poolt välja raiutud tuuleveskil oli oma tähendus. Kunagised käsikivid olid juba mattunud ajatolmu. Nüüdseks on puutuulikud muutnud end kõrgeteks võimsateks elektriveskiteks. Aga ajaveskid needki.

Minu elutee on päris tihti kulgenud läbi Pärnu. Kunstiinstituudi ajal toimus mu esimene suvine joonistuspraktika Pärnus, linn sai risti-põiki läbi kolatud. Siis oli alles veel sõjaaegseid varemeid. Müstilised olid Endla teatri müürid. Kusagil varemete vahel oli kuulus Punane torn, keskajast pärit kaitsetorn, mille keldris olevat olnud vangla. Jäid meelde Port Arturi punased varemed. Sadamas levis laevadelt mõnusat posla-maslas praetud kala lõhna. Joonistajad tegutsesidki pigem jõe ääres, huvi pakkusid paadid, püünised ja romantiline kalurite elu. Pärnu on jäänud meelde sooja ja koduse linnana. Olen siit üht-teist joonistanud. Minu linoollõige „Rand“ ongi saanud inspiratsiooni siitkandi mererandadest. Meeldiv on jälle Pärnut külastada, seekord näitusega „Avatud värav“.“

Herald Eelma loomingut iseloomustab motiivi üldistus, selge ja lihtne joon. Tema graafika omapära ilmnes juba diplomitöös, illustratsioonides A. H. Tammsaare romaanile „Tõde ja õigus“. Koos Peeter Ulasega on teda peetud eesti graafika meheliku, nii öelda karmi stiili esindajaks ja graafika uuendajaks möödunud sajandi kuue-ja seitsmekümnendatel. Herald Eelma kunsti keskmes on inimene ja tema keskkond. Aastatega liigub kunstniku tähelepanu inimeselt enam teda ümbritsevale, eelkõige köidavad Eelmad loodusmotiivid. Tema loomingus muutuvad viimased igavase olemise tähistajaiks, mis oma lihtsuses on samaaegselt tähenduslikud, rahulikud ja pretensioonitud.

Herald Eelma loomingut on tunnustatud mh Kristjan Raua preemiaga (1981, 1986), Tallinna graafikatriennaali peapreemiaga (1980). Talle on omistatud ENSV teenelise kunstniku (1975) ja ENSV rahvakunstniku (1983) nimetus ning Valgetähe teenetemärk (1999).

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.


VILJANDI KULTUURIAKADEEMIA

13.09.-25.10.2019 Küüni galeriis

Alates 13. septembrist on avatud Küüni galeriis Papjeemašee tehnikas teostatud koopia- ja fantaasiamaskide näitus.

Papjeemašee tehnikas teostatud commedia dell’arte, koopia- ja fantaasiamaskide autorid on TÜ VKA etenduskunstide osakonna teatrikunsti visuaaltehnoloogia XI ja XII lennu dekoraator-butafoori ja lavastuskorralduse eriala üliõpilased. Maskid on valmistatud erialatundides, kus õpitakse tundma butafoori töös olulisi põhitehnikaid ja materjale.

Papjeemašee (prantsuse keeles papier maché, 'mälutud paber') on pika ajalooga tehnoloogia, mille peamiseks algmaterjaliks on paber ja liim. Teatris kasutatakse tihti papjeemašee tehnikas valmistatud butafoorseid esemeid, kuna need on kerged ega purune kukkudes. Näitusetöödes on kasutatud tehnoloogiat, kus eelnevalt valmistatud kipsvorm kaetakse kiht-kihilt paberiribade, tekstiili ning PVA liimiga.

Maskide meisterdamist juhendas Teater Vanemuise kunstnik-butafoor Terje Kiho.


TULEMAS

Sammassaal

november – Aleksei Kornilovi isikunäitus
detsember 2019-jaanuar 2020 – Mara Ljutjuki teatriteemaline rändnäitus
jaanuar-veebruar 2020 – Pärnu FOTOFEST
veebruar-märts 2020 – Artur Arula  „Säärane mulk" teatrikuu avanäitus
märts-aprill 2020 – Piret Kalda teatrikuu lõpunäitus

Küüni galerii

november – Eesti Kunstiakadeemia
detsember 2019-jaanuar 2020 – Kõrgem Kunstikool Pallas
jaanuar-veebruar 2020 – Pärnu FOTOFEST
märts – Viljandi Kultuuriakadeemia
aprill – Eesti Kunstiakadeemia
mai – Kõrgem Kunstikool Pallas
september – Eesti Kunstiakadeemia