Näitused

PÄRNUMAA FOTO 2020  „VIGA SÜSTEEMIS/ERROR IN THE SYSTEM“

 23.01.-23.02.2020 Sammassaalis

Neljapäeval, 23. jaanuaril kell 17 toimub Endla Teatrigaleriis Pärnumaa FototFest 2020 raames näituse „Viga süsteemis/Error in the System“ avamine. Näitus on avatud kuni 23. veebruarini.

„Pärnumaa foto“ on pikkade traditsioonidega konkurss-näitus, mis toimub järjekorras juba 15. aastat. Näituse algataja oli Pärnu Postimehe toimetus, kelle eestvedamisel oli algselt tegu eelkõige laiapõhjalise rahvafotonäitusega. Igaaastasele väljapanekule saadeti pilte kaunist Pärnumaa loodusest ja lemmikloomadest. Aastate jooksul on ettevõtmise juures muutunud domineerivaks fotokunsti professionaalsem pool. Lemmikloomi enam näituselt ei leia, pigem on fookuses imeliste ja ainulaadsete hetkede tabamine ning kõrge kunstiline tase. Näitusel osalevad Pärnu ja Pärnumaa fotokunstnikud festivali peateemal „Viga süsteemis/Error in the System“.

ANONYMOUS BOH  „LOST IN PARADISE“

 23.01.-23.02.2020 Küüni galeriis

Alates 23. jaanuarist saab näha Endla Teatri Küüni galeriis Pärnu FotoFest 2020 raames näitust Anonymous Boh „Lost in Paradise“.  Näitus on avatud 23. veebruarini.


ELURUUM + LAMBAVILL 

20.12.2019-20.01.2020 Küüni galeriis

Alates 20. detsembrist saab näha Endla Teatri Küüni galeriis valikut Eesti Kunstiakadeemia Sisearhitektuuri ja Tekstiilidisaini osakonna eriala-projektide  „Eluruum“ ja „Eksperimentaaltekstiil“ raames valminud töödest.

Kursuse eesmärk oli analüüsida väikese eluruumi erinevaid aspekte ja leida jäätmestaatuses olevale lambavillale uusi rakendusvõimalusi just piiratud ruumi kontekstis.

MIKS jääkvill? Jääkvill on väärtuslike omadustega, kuid alakasutuses olev, lõnga- ja vilditootmise standarditele mittevastav lambavill, ametlikus keeles 3. kategooria loomne jääde. Selle füüsikalis-keemiliste omaduste teadmistepõhine rakendamine tänapäevastele nõuetele vastavate sisustuslahenduste loomiseks pakub jätkusuutlikku alternatiivi naftapõhistele materjalidele. Ainuüksi Eestis jääb hinnanguliselt enam kui 150 tonni lambavilla kasutuseta, seda lihtsalt ladustatakse, maetakse maha ja põletatakse. Samas kui teaduskirjanduses kõrgtehnoloogiliseks kiuks nimetatav lambavill aitab läbi oma unikaalsete omaduste parandada ruumi sisekliima kvaliteeti ja mõjutab otseselt ruumisviibija heaolutunnet.

Näitusel osalevad tööstus- ja digitootedisaini, tekstiilidisaini ja sisearhitektuuri tudengid: Mihkel Arold, Germo Ausin, Marleen Helimets, Silvia Ingver, Sanna-Betty Jaanimaa, Marie Jõgi, Regina Kaasik, Ann-Katriin Kelder, Elin Kenzie Kornav, Kertu Kuusemets, Kristiina Püü, Celine-Cathy Raaga, Hannele Saagpakk, Grete-Loviis Saar, Alessandra Sanna, Ellen Sepp, Zane Shumeiko, Linda Zupping, Loviise Talvaru, Linda-Maria Urke.

Erialaprojektide juhendajad: Katrin Kabun, Jüri Kermik, Eve Komp, Liina-Liis Pihu, Tüüne-Kristin Vaikla, Urmo Vaikla.


LASTELAVASTUSTE KOSTÜÜMID. ENDLA TEATRI KOSTÜÜMI- MEISTRITE NÄITUS II

12.12 kuni jaanuari lõpuni Küüni galeriis

Alates 20. detsembrist saab näha Endla Teatri Küüni galeriis valikut Eesti Kunstiakadeemia Sisearhitektuuri ja Tekstiilidisaini osakonna eriala-projektide „Eluruum“ ja „Eksperimentaaltekstiil“ raames valminud töödest.
Teatrirätsepa töö on eriline, sest lisaks ülikondadele ja kleitidele tuleb vahel õmmelda hoopis Sea, Tötskääbuse või Haldja rõivaid. Kunstnik loob tegelasele välimuse, aga teoks teevad selle rätsepad.

Kui tavaliselt on näituste autoriteks kostüümikunstnikud, siis nüüd on näitavad endale olulisi töid nende meistrid. Südamelähedaseks teevad kostüümi sageli just keerulised asjad, mis näivad kahemõõtmelise kavandi peal lihtsad, aga reaalselt teostades nõuavad väga palju nutikust. Endla teatris esietendub aastas umbes 10 lavastust. Suuremate lavastuste puhul ei ole üldse ebatavaline, et laval on umbes 50 kostüümikomplekti, millest igaüks tuleb kokku panna sõna otseses mõttes kübarast kingapaelani. Selle töö taga on igapäevaselt kostüümiala juhataja Ester Kasenurm, rätsepad Epp Mõts, Urve Kasenurm ja Urve Enne, kostüümide värvija Anu Heinsalu-Diževski, kostümeerijad Airin Vaarman, Kairi Õisma ja Kärt Tähtse, kostüümilao hoidja Lilian Tammiksaar.


PRIIT LOOG „SEE EI OLE ITA EVER“

23.01.-23.02.2020 Endla Teatrikohvikus

Alates 23. jaanuarist saab  Endla Teatrikohvikus vaadata Pärnu FotoFest 2020 raames Priit Loog´i näitust „See ei ole Ita Ever“ . Näitus on avatud 23. veebruarini.


TULEMAS

Sammassaal

jaanuar-veebruar – Pärnu FOTOFEST
veebruar-märts – Arthur Arula  „Säärane mulk“ teatrikuu avanäitus
märts-aprill – Piret Kalda teatrikuu lõpunäitus

Küüni galerii

jaanuar-veebruar – Pärnu FOTOFEST
märts – Viljandi Kultuuriakadeemia
aprill – Eesti Kunstiakadeemia
mai – Kõrgem Kunstikool Pallas
september – Eesti Kunstiakadeemia