2020
LEONHARD LAPIN „PARTII“
Sammassaalis 9.12-17.01.2021
Alates 9. detsembrist 17. jaanuarini oli Endla Sammassaalis avatud Leonhard Lapini näitus „Partii“.Leonhard Lapin on oma loomingus ja elus surmaga malet mänginud juba pikemat aega. Sarjaga „Partii“ algasid tema matšid 2006. aastal ja seeriat on eksponeeritud mitmel pool välismaal.
Teoste algstruktuuriks on malelaud nii ready-made’i kui ka motiivina suures formaadis. Ometi ei ole need maalid, mis mõnikord arenevad installatsioonideks, pelgalt seotud Eestile sümboolse spordialaga, vaid ka male ajaloolise algupära ja tähendusliku pärandiga. Male arvatakse pärinevat Indiast, muistsest Gupta impeeriumist, kust see levis edasi Pärsiasse ja Araabiasse ning sealtkaudu Euroopasse. Alkeemikud arvasid, et male peegeldab sümboolselt tegelikku elu ja sellega oli seotud palju müstilisi uskumisi. Alles hiljem kujunes malest ajaviide ja spordiala.
Males huvitab Lapinit lisaks mängulisusele ka selles domineeriv väljaline mõtlemine, intuitiivne toiming ja seega vaimsed kvaliteedid ning isiksuse vabadus etteantud reeglistikus ja struktuuris. Male on elu ja elu on male. Kõik on oodatud mängima oma partiid.
Teosed kuuluvad Al Paldroki kunstikogusse.
„MÜTOLOOGILISTE OLENDITE ANATOOMIA“
Endla Küünigaleriis 1.12-17.01.2021
Küünigaleriis oli alates 1. detsembrist kuni 17. jaanuarini avatud Eesti kunstikõrgkoolide näituste sarja Eesti Kunstiakadeemia tudengite väljapanek „Mütoloogiliste olendite anatoomia“.Näitus põhineb ülekoolilisel valikainel, kus üliõpilastele antakse ülesanne mõelda välja, milline on fantaasiaolendi anatoomiline ülesehitus: skelett, lihastik, liikumisskeem. Tegemist on legendaarse valikainega, mis on õppejõud Maiu Rõõmuse käe all koolis püsinud juba aastakümneid. Kui alguses tegeleti tuntud mütoloogiliste olendite, olgu siis krati, libahundi, kentauri, anatoomia mõistatamisega, siis 2020. aasta valikaines lõid tudengid oma fantaasiaolendid ise, mõtlesid välja nende käitumise, eluviisi, välimuse ning ülesehituse. Näitusel osalevad Iti Oja, Maria Pruuden, Joosep Pärn, Luisa Harjak, Riina Reiners, Erik Merisalu, Mirjam Mõttus, Agathe Peri, Anita Kremm, Linda Mai Kari, Liisamari Viik, Sven Mantsik, Sigrid Villido ja Sandra Vesman. Näitus on avatud aasta lõpuni.
EESTI LASTERIKASTE PEREDE LIIDU NÄITUS „NAISE ELU LÕUEND“
6.11-6.12.2020 Sammassaalis
Reedel, 6. novembril kell 17.00 avati Endla Teatrigaleriis Eesti Lasterikaste Perede Liidu näitus „Naise elu lõuend“, mille keskmes on lasterikka pere ema kui naine. Näituse loomise eesmärgiks on peegeldada naise olemust ja naiselikkust, tuues esile naise karakter ja sisemise vägi.Näitus „Naise elu lõuend“ koosneb kolmeteistkümnest inspireeriva naise fotost, mis on tuntud kunstnike maalide taaslavastused. Peategelastena figureerivad Eesti naised, kes on emaks vähemalt neljale lapsele ning kes on silma paistnud aktiivse ja pikaaegse kogukonnatööga. Projektis osalenud 13 emal on ühtekokku 58 last. Fotode ainetel valmib 2021. aasta kalender.
„Soovime peegeldada naise olemust ning näidata, et emadus ei kahanda sugugi naise väärtust ega ilu, vastupidi – emadus loob elule uue tähenduse ning toob esile naiselikkuse,“ rääkis Eesti Lasterikaste Perede Liidu president Aage Õunap. „Meie organisatsiooni kuulub väga suur hulk inspireerivaid, kauneid ja aktiivseid naisi, valiku näituse peategelaste osas tegime aktiivse kogukonnatöö panuse põhjal – välja valitud naised on pikkade aastate vältel meeletu aja, energia ning tahtmise lasterikaste perede huvide eest seismisesse panustanud,“ lisas Õunap.
„Naise elu lõuendi“ aitasid vaatajateni tuua fotograaf, stilist ja meigikunstnik Tiina Kukk ning juuksur Kristin Aarma. Kevadel on Eesti Lasterikaste Perede Liidul plaanis näitus viia ka Ugala teatrisse.
PÄRNU VABAKOOLI ÕPILASTÖÖDE NÄITUS
Endla Teatrikohvikus
Alates 29. septembrist kuni 9. novembrini sai Endla Teatrikohvikus näha Pärnu Vabakooli õpilastööde näitust.IMBI MÄLK - „FOTOD LAVASTUSELE „KEISRI USK““
Endla Küünigaleriis
Alates 22. septembrist kuni 21. oktoobrini sai näha Endla Küünigaleriis Imbi Mälgu näitust „Fotod lavastusele „Keisri usk““.Imbi Mälk töötab Vanemuise teatris valgusmeistrina. Ta on loonud valguskujundusi lugematutele lavastustele. Fotograafia on olnud tema hobiks juba ligemale paarkümmend aastat. Algul tasapisi ja aegade möödudes aina rohkem ja rohkem.
Imbi Mälk: „„Keisri usu“ projekt jõudis minuni sellel suvel täiesti ootamatul moel. Luunjas olid proovid täies hoos ja järg jõudnud reklaampiltideni, mingil põhjusel ei saadud aga fotograafiga enam kontakti. Pildistamiseni olid jäänud ainult kaks päeva. Mulle helistati Luunjast, küsiti kas ma saaksin pildistada ja enne, kui ma jõudsin midagi taibata, olin andnud nõusoleku. Saanud teada, et etenduse tegevus toimub aastal 1845 ja tegelasi on paarikümne ringis ja enese harimiseks ajalooliste fotode kohta on ainult üks päev. Olgem ausad, ei olnud just tugev tunne. Selle allesjäänud vaba päeva veetsin arvuti taga googeldades ja vanade fotode pildipankades tuhnides. Lugedes igasugu materjali Johannes Pääsukese kohta ja siis veel välja mõeldes, et millist töötlust fotodel kasutada. Olles juba teadmiste võrra rikkam, läksin Luunjasse kokkulepitud päeval ja hakkasin otsima kohta pildistamise tarbeks. Teadsin, et on kolm erinevat seisust inimesi, talurahvas, pastoraat ja mõisnik. Vastavalt seisustele tuli ka olustik leida. Pean tunnistama, et ka see oli omamoodi põnev.
Olles lõpetanud esimesel päeval pildistamise, läksin koju, tõmbasin pildid arvutisse ja tegin paar proovifotot valmis. Võtsin need välja prindituna järgmisel päeval näidisteks kaasa, nähes Luunja rahva ja lavastaja nägusid, sain aru, et olin õigel teel olnud. Edasi läks juba kõik nagu unenäos, projekt kasvas ja hakkas oma elu elama. Näituseks kujunes ta juba esietenduseks, 15. juulil aastal 2020.“
VELLO TAMME NÄITUS „LEGEND“
23.10-5.11.2020 Sammassaalis
Endla Teatri sünnipäeva ja endise peakunstniku Vello Tamme 80. juubeliaasta puhul avati 23. oktoobril kell 22.00 näitus „Legend“. Enamus eksponeeritavatest teostest on pärit aastatest 1980-1991. Näitus oli avatud 5. novembrini.Teatrikunstnik ja graafik Vello Tamm sündis 1. juunil 1940 Tallinnas, kus ta 1958. aastal lõpetas tehnik-elektrikuna Tallinna Polütehnikumi ning 1966. aastal kunstnik-graafikuna Eesti Riikliku Kunstiinstituudi. Aastail 1968-1982 töötas Vello Tamm ajakirja Noorus kunstnikuna. Tema universaalsus ja huvitav mõtlemine ei jäänud märkamatuks ka eesti teatrilavastajatele ning alates 1971. aastast hakkas ta tegema lavakujundusi pea kõigile Eesti teatritele. Varasemal perioodil oli eriti tulemuslik Vello Tamme koostöö lavastaja Kaarin Raidiga – kujundused lavastustele „Epp Pillarpardi Punjaba Potitehas“ (1974, Endla) ja „Külalised“ (1974, Eesti Draamateater) on jäänud kindlalt meie teatrilukku.
1982. aastast kuni surmani 1991. aastal töötas Vello Tamm peakunstnikuna Endla Teatris, kus muude hulgas valmisid lavakujundused lavastustele „Superdiskor“ (1982), „Sinihabe“ (1983), „Ööbik“ (1985), „Musta kassi öösel ei näe“ (1984), „Tõlkijad“ (1984), „Soo“ (1985), „Libahunt“ (1986), „Ja pimeduses paistab valgus“ (1987), „Minek“ (1988), „Saatuse heidikute kuu“ (1989), „Zorbas“ (1989), „Erik XIV“ (1990), „Must komöödia“ (1991). Vello Tamme mitmed lavakujundused pälvisid Eesti Teatriühingu aastapreemiaid, 1988. aastal tunnustati teda Eesti Teatriliidu kunstnikuauhinnaga ning 1989. aastal nimetati ta Eesti NSV teeneliseks kunstnikuks.
Kunstnikuna vabagraafika ja maalimisega tegelenud Vello Tamm kuulus kunstirühmitusse ANK ’64. Omanäolise ja enda vastu nõudliku Vello Tamme personaalnäitusi korraldati mitmel pool Eestis ja Soomes ning tema tehnoloogiahuvi leidis alates 1987. aastast uue põneva väljundi arvutigraafikas, kus Vello Tamm koos kunstnike
Jüri Lillese ja Jüri Tensoniga kasutas ühist pseudonüümi Fin Plotter.
Suured tänud Ülle Tammele!
ANNA TIKHONOVA GRAAFIKA
14.09-15.10.2020 Sammassaalis
Alates 14. septembrist kuni 15. oktoobrini sai näha Endla Teatri Sammassaalis Anna Tikhonova graafikanäitust.Anna Tikhonova-Yordanova (Valgevene, Minsk-Bulgaaria, Sofia) on graafik ja kunstikriitik. Tegeleb eksliibriste ja molbertigraafikaga. Ta sündis 1977. aastal Minskis. Ta õppis Valgevene Riikliku Kunstiakadeemia graafikaosakonnas (1996-2002), aspirant Valgevene Riikliku Kunstiakadeemia teooria ja kunstiajaloo osakonnas (2004-2007). Valgevene Kunstnike Liidu liige alates 2005. aastast, Valgevene Kirjanike Liidu liige alates 2006. aastast, Belgia eksliibrisklubi "GRAPHIA" liige alates 2006. aastast. Raamatumärgiga on ta tegelenud alates 2000. aastast. Töötab plastikule graveerimise, linolõikuse, söövitamise tehnikates.
Anna eksliibrised on graatsilised, keeruka kujuga. Musta värvi paberit kasutades loob Anna Tikhonova-Yordanova üllatavalt õhukese mustri, mis on kihiline kuld-ja hõbedast tekstuuriga. Kunstnik töötab erootiliste eksliibriste žanris, samal ajal kui kõik tema märgid on poeetilised ja hingestatud. Anna teostes esitatakse naiskeha ilu väga peenelt ja esteetiliselt ning mõned neist on täidetud sügava filosoofilise tähendusega.
Anna Tikhonova-Yordanova on eksliibrisenäituste osaleja alates 2003. aastast. FISAE rahvusvaheliste eksliibrise kongresside osaleja aastatel 2004, 2006, 2010. Talle anti 2010. aastal FISAE kongressi mälestusdiplom ning 15 erinevat auhinda ja diplomit rahvusvahelistel võistlustel Slovakkias, Belgias, Poolas, Argentiinas, Hiinas, Itaalias, Türgis. Ta on õppinud eksliibriseid alates 2003. aastast. Raamatumärgi teooriat, ajalugu ja tänapäevast arengut käsitlevate arvukate artiklite autor peamiselt Valgevene Vabariigis. Kaasaegsete eksliibriste näituste korraldaja Minskis ja välismaal. Varnas (Bulgaaria) toimuva rahvusvahelise eksliibriste konkursi žürii liige.
TOOMAS KUUSINGU NÄITUS
7.08-28.09.2020 Endla Teatrikohvikus
Alates 7. augustist sai Endla Teatrikohvikus vaadata Toomas Kuusingu näitust „Unenäod“. Näitus oli avatud 28. septembrini.Kuusingu töid iseloomustab teatav nooruslik mässumeelsus ja revolutsioonile kutsumine, poliitiliste valupunktide esitamine kõverpeeglis, allegoorilised olukorrad. Oma ühe eeskujuna nimetab kunstnik Hollandi renessansi meistrit Hieronymus Boschi. Kunstniku peamine inspiratsiooniallikas on inimesed. Kuusing loob (sür)realistlikke ja mütoloogilise sisu ning väljanägemisega situatsioonilisi pilte, mis osutavad sõrmega otse kirju inimloomaaia poole.
VALGEVENE GRAAFIKUTE NÄITUS
Sammassaalis ja Küüni galeriis
Alates 8. juulist sai näha Endla Teatri Sammassaalis ja Küüni galeriis Valgevene graafikute näitust.Näitus toob esmakordselt Eestisse viie Valgevene noorema põlvkonna graafiku tööd. Need kunstnikud tegelevad graafikaga selle kõige laiemas mõttes, viljeledes nii illustratsiooni, disaini kui ka eksliibrist, keskendudes eelkõige aga vabagraafikale. Lisaks Roman Sustovile, kelle looming on tekitanud põnevust juba enne näituse avamist, näeb keskuses Fjodor Šurmeljovi, Andrei Jaroševitši, Ljudmila Novakovskaja ja Marina Žvirblja töid. Tehnikatest kasutatakse kõige enam oforti ja litograafiat.
Lastekirjanduse keskuse kunstieksperdi Viive Noore sõnul on tegemist erakordse näitusega, mille sarnast Eestis harva näha saab ning ta sooviks kunstnike töid tulevikuski siinse publikuni tuua: „See on üks neid näitusi, mille kohta tahaks kasutada väljendit must see! Noor toob eelkõige esile kahe näitusel osaleva kunstniku loomingu. Tema sõnul Roman Sustovi nimi kunstiringkondades tutvustamist ei vaja: „see nimi on tuntud üle ilma kõigi nende inimeste seas, kes armastavad kõrgetasemelist klassikalist graafikat“. Andrei Jaroševitš ei ole ehk nii tuntud, aga sellest hoolimata on tegemist erakordselt jõulise ja huvitava loojaga. „Mõlemad toetuvad klassikale, aga on samas igas mõttes vägagi kaasaegsed ja mitte mingil juhul möödaniku kajastused. Lummab nende loomingu intensiivsus, jõuline väljenduslaad ja fantaasia“.
„LÕUNA-EESTI MAASTIK. SÄÄRANE MULK! 2017-2019”
Sammassaalis
Alates 5. märtsist on avatud Endla Teatri Sammassaalis näitus „Lõuna-Eesti maastik. Säärane mulk! 2017–2019”.Näitus asetab Endla Teatri publikualale osa lavastuse „Säärane mulk!” lavakujundusest. Lisaks on eksponeeritud lavastuse plakatifotod.
Näituse idee autor ja kujundaja on lavastus-kunstnik Arthur Arula.
Konrad Mägi maali koopia teostas EndlaTeatri butafoor Kaido Torn.
Näituse meeskond: Viljar Viik, Janek Lipponen, Fred Laur, Lauri Allikas, Piret Pusa Bergmann ja Endla Teatri tehniline meeskond: Andrus Jõhvik, Kaido Päästel, Ando Loosaar, Sergei Peetso, Jaan Laur, Kaido Lüll.
Lavastusmeeskond: Kaili Viidas, Ott Kilusk, Margus Vaigur, Ado Kirsi, Kardo Ojassalu, Ago
Anderson, Feliks Kark, Lauri Mäesepp, Sander Rebane, Meelis Rämmeld, Indrek Taalmaa, Tõnu Oja, Mati Vürst, Feofan Roos, Rein Pihelgas, Joonas Tagel.
Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Endla Teater.
PLAKAT KUNSTIMUUSEUMILE
Küüni galeriis
Alates 21. veebruarist oli avatud Endla Teatri Küüni galeriis näitus „Plakat Kunstimuuseumile. Kunstiõpetuse olümpiaadi Pärnu piirkonnavooruks valminud põhikooli III astme õpilaste kodused tööd“.PÄRNU FOTOFEST 2020 „VIGA SÜSTEEMIS / ERROR IN THE SYSTEME“
23.01.-28.02.2020 Sammassaalis
„Pärnumaa Foto“on pikkade traditsioonidega konkurss-näitus, mis toimus järjekorras juba 15. aastat. Näituse algataja oli Pärnu Postimehe toimetus, kelle eestvedamisel oli algselt tegu eelkõige laiapõhjalise rahvafotonäitusega. Igaaastasele väljapanekule saadeti pilte kaunist Pärnumaa loodusest ja lemmikloomadest. Aastate jooksul on ettevõtmise juures muutunud domineerivaks fotokunsti professionaalsem pool. Lemmikloomi enam näituselt ei leia, pigem on fookuses imeliste ja ainulaadsete hetkede tabamine ning kõrge kunstiline taseANONYMOUS BOH „LOST IN PARADISE“
23.01.-28.02.2020 Küüni galeriis
Alates 23. jaanuarist sai näha Endla Teatri Küüni galeriis Pärnu FotoFest 2020 raames näitust Anonymous Bohi „Lost in Paradise“. Näitus oli avatud 28. veebruarini.PRIIT LOOG „SEE EI OLE ITA EVER“
23.01.-20.02.2020 Endla Teatrikohvikus
Alates 23. jaanuarist sai Endla Teatrikohvikus vaadata Pärnu FotoFest 2020 raames Priit Loogi näitust „See ei ole Ita Ever“. Näitus oli avatud 20. veebruarini.MARA LJUTJUKI NÄITUS „KEEGI VEEL“
18.12.2019-17.02.2020 Sammassaalis
Alates 18. detsembrist sai Endla Teatrigaleriis vaadata Mara Ljutjuki teatriteemalist rändnäitust „Keegi veel“. Näitus oli avatud kuni 20. jaanuarini.Teatrikunstnik Mae Kivilo on öelnud: „Teatris oleks nagu kõik kolmega korrutatud: emotsioonid on tugevamad, värvid on eredamad, algused on paljutõotavamad, läbikukkumine on traagilisem. Väga harva tuleb mõte, et kõik on ju mängult. Teatris on võimalik tegeleda elu ja surma kõikide küsimustega, mida küsida vaid oskad“.
Mara Ljutjuk: „Mind isiklikult seob teatrimaailmaga lisaks sagedastele teatrikülastustele ka erinevates teatrites dekoraatorina töötamise kogemus (Soome Rahvusooper, Eesti Nukuteater jt). Tunnen tugevat sidet selle põneva kunstivaldkonnaga ja eriti paeluv on minu jaoks ,,hallide kardinalide“ lavatagune maailm. Mul on olnud võimalik osa saada ka oma lähedase teatrikunstnikust sõbra töisest elust ning seeläbi saada aimu selle ala põnevatest telgitagustest.
Teine külg, mis mind teatri teemas paelub, on teatrielu toimimise põhimõtteline erinevus mu enda erialaga. Maalikunstnikuna oled sa nagu ühe mehe orkester - ise mõtled välja, ise maalid ja ise organiseerid ka näitused. Siis teater on olemuselt fenomenaalne ja kummaline nähtus, kus sajad inimesed töötavad üheskoos pikalt ja pühendunult ajas hääbuva ,,uue maailma“ loomise nimel. Teater koondab endasse erksaid ja tulihingelisi tegijaid, kelle eesmärk on peatada mõneks tunniks teatrikülastaja enda elurütm ja pakkuda võimalust samastuda teiste elude ilu ja inetusega ning tunda nende tugevaid tundeid.
Selle näituse jaoks on valminud 14 uut figuratiivset maali minu jaoks olulistest teatriga seotud inimestest - kogemustest - tundmustest“.
Näitus rändab mööda Eestimaa suuremaid teatreid 2019. – 2020. aastal.
www.maraljutjuk.com
ELURUUM + LAMBAVILL
20.12.2019-20.01.2020 Küüni galeriis
Alates 20. detsembrist sai näha Endla Teatri Küüni galeriis valikut Eesti Kunstiakadeemia Sisearhitektuuri ja Tekstiilidisaini osakonna
eriala-projektide
„Eluruum“ ja „Eksperimentaaltekstiil“ raames valminud töödest.Kursuse eesmärk oli analüüsida väikese eluruumi erinevaid aspekte ja leida jäätmestaatuses olevale lambavillale uusi rakendusvõimalusi just piiratud ruumi kontekstis.
MIKS jääkvill? Jääkvill on väärtuslike omadustega, kuid alakasutuses olev, lõnga- ja vilditootmise standarditele mittevastav lambavill, ametlikus keeles 3. kategooria loomne jääde. Selle füüsikalis-keemiliste omaduste teadmistepõhine rakendamine tänapäevastele nõuetele vastavate sisustuslahenduste loomiseks pakub jätkusuutlikku alternatiivi naftapõhistele materjalidele. Ainuüksi Eestis jääb hinnanguliselt enam kui 150 tonni lambavilla kasutuseta, seda lihtsalt ladustatakse, maetakse maha ja põletatakse. Samas kui teaduskirjanduses kõrgtehnoloogiliseks kiuks nimetatav lambavill aitab läbi oma unikaalsete omaduste parandada ruumi sisekliima kvaliteeti ja mõjutab otseselt ruumisviibija heaolutunnet.
Alates 18. detsembrist on Endla Teatrigaleriis avatud Mara Ljutjuki teatriteemaline rändnäitus „Keegi veel“. Näitus jääb avatuks kuni 17. veebruarini.
Teatrikunstnik Mae Kivilo on öelnud: „Teatris oleks nagu kõik kolmega korrutatud: emotsioonid on tugevamad, värvid on eredamad, algused on paljutõotavamad, läbikukkumine on traagilisem. Väga harva tuleb mõte, et kõik on ju mängult. Teatris on võimalik tegeleda elu ja surma kõikide küsimustega, mida küsida vaid oskad“.
Mara Ljutjuk: „Mind isiklikult seob teatrimaailmaga lisaks sagedastele teatrikülastustele ka erinevates teatrites dekoraatorina töötamise kogemus (Soome Rahvusooper, Eesti Nukuteater jt). Tunnen tugevat sidet selle põneva kunstivaldkonnaga ja eriti paeluv on minu jaoks ,,hallide kardinalide“ lavatagune maailm. Mul on olnud võimalik osa saada ka oma lähedase teatrikunstnikust sõbra töisest elust ning seeläbi saada aimu selle ala põnevatest telgitagustest.
Teine külg, mis mind teatri teemas paelub, on teatrielu toimimise põhimõtteline erinevus mu enda erialaga. Maalikunstnikuna oled sa nagu ühe mehe orkester - ise mõtled välja, ise maalid ja ise organiseerid ka näitused. Siis teater on olemuselt fenomenaalne ja kummaline nähtus, kus sajad inimesed töötavad üheskoos pikalt ja pühendunult ajas hääbuva ,,uue maailma“ loomise nimel. Teater koondab endasse erksaid ja tulihingelisi tegijaid, kelle eesmärk on peatada mõneks tunniks teatrikülastaja enda elurütm ja pakkuda võimalust samastuda teiste elude ilu ja inetusega ning tunda nende tugevaid tundeid.
Selle näituse jaoks on valminud 14 uut figuratiivset maali minu jaoks olulistest teatriga seotud inimestest - kogemustest - tundmustest“.
Näitus rändab mööda Eestimaa suuremaid teatreid 2019. – 2020. aastal.
www.maraljutjuk.com
LASTELAVASTUSTE KOSTÜÜMID. ENDLA TEATRI KOSTÜÜMI- MEISTRITE NÄITUS II
12.12 kuni jaanuari lõpuni Küüni galeriis
Alates 12. detsembrist sai näha Küüni galeriis Endla Teatri kostüümimeistrite näitust.Näitusel sai näha valikut Endla teatri lastelavastuste kostüümidest. Kõige vanem pärineb 1986ndal aastal valminud „Sinilinnust”, mille kõrval seisab 27 aastat hiljem esietendunud „Sinilind”. On näha, kuidas on muutunud materjalid, aga teatri rätsepate kunst on jäänud samaks.
Teatrirätsepa töö on eriline, sest lisaks ülikondadele ja kleitidele tuleb vahel õmmelda hoopis Sea, Tötskääbuse või Haldja rõivaid. Kunstnik loob tegelasele välimuse, aga teoks teevad selle rätsepad.
Kui tavaliselt on näituste autoriteks kostüümikunstnikud, siis nüüd on näitavad endale olulisi töid nende meistrid. Südamelähedaseks teevad kostüümi sageli just keerulised asjad, mis näivad kahemõõtmelise kavandi peal lihtsad, aga reaalselt teostades nõuavad väga palju nutikust. Endla teatris esietendub aastas umbes 10 lavastust. Suuremate lavastuste puhul ei ole üldse ebatavaline, et laval on umbes 50 kostüümikomplekti, millest igaüks tuleb kokku panna sõna otseses mõttes kübarast kingapaelani. Selle töö taga on igapäevaselt kostüümiala juhataja Ester Kasenurm, rätsepad Epp Mõts, Urve Kasenurm ja Urve Enne, kostüümide värvija Anu Heinsalu-Diževski, kostümeerijad Airin Vaarman, Kairi Õisma ja Kärt Tähtse, kostüümilao hoidja Lilian Tammiksaar.