11. detsember

1920 esietendub Heino Anto algupärane näidend „Kahe ilma vahel“. Esitab Pärnu Näitlejate Ühing.

Vaba MaaPärnu väljaanne 9. dets. 1920

Nagu tollaste lavastuste puhul sageli juhtub, pole sellest ettekandest palju infot, sest keegi seda eriti peegeldada ei võta. Vaid 16. detsembri Postimehe Pärnu väljaandes ilmub tibatilluke nupp, mis ütleb, et:

„Kahe ilma vahel“,
Heino Anto näidend, kanti läinud laupäeva õhtul Näitlejate Ühingu poolt „Endlas“, meie olusid silmas pidades, täitsa rahuloldavalt ette. Osavõtmine oli kahjuks liiga väikene.

Näitemäng tuleb kindlasti ka kordamisele, näiteks järgmise aasta 8. oktoobril, mil seda Endlas toimuva piduõhtu raames ette kantakse.


1965 esietendub „Nurk ja ovaal“ – Lev Kvini dramaatiline lugu kahes vaatuses proloogi ja mõningate teatripoolsete kommentaaridega. Enn Toona lavastuses ja Uno Uibo kujunduses mängivad Hilja Varem, Paul Kannuluik, Heino Uustal, Peeter Šmakov või Jaan Muri, Tiia Kriisa või Malle Treial, Paul Mäeots, Lembit Mägedi, Lia Tarmo, Andres Ild, Arnold Sikkel, Ilmar Toomla ja Olli Ungvere.

Kahjuks pole sellest lavastusest säilinud fotosid ning peegeldustegi leidmisega on keeruline. Siiski kirjutab Leida Talts raamatus „Pärnu teatrilugu 1875-1991“ väikese kokkuvõttena:

L. Kvini näidendis „Nurk ja ovaal“ valgustatakse uuest rakursist hea ja halvva inimese igivana probleemi: kas hea inimene on tegelikult hea või teeb ta oma läbimõtlemata headusega („ovaalsusega“) ainult halba. Näidendi peategelane Kovrov, hea inimene, muutub üldistusks, kelle sarnaseid kohtame elus, kuid ei oska õigel ajal ära tunda. E. Toona taotles näidendi lavastamisel välist staatilisust ja lakoonilisust, et seda intensiivsemalt jääksid kõlama mõtted. P. Mäeotsa Kovrovi „ovaalsus“ avaldus aga liiga kiiresti, mistõttu oli tunda „nurgelise“ Danilovi (H. Uustal) üleolekut veel enne, kui „ovaal“ oli moraalselt pankrotiseerunud.

Lavastusega antakse 13 etendust 3120 vaatajale.


2014 esietendub Triinu Ojalo dramatiseeritud kole ilus muinasjutt lastele „Kaunitar ja koletis“. Külalislavastaja Birgit Landberg, kunstnik Krista Tool, mängivad Fatme Helge Leevald, Kati Ong, Priit Loog, Lauri Mäesepp ja Ahti Puudersell.


Priit Grepi fotod lavastusest:

Päev enne esietendust on ETV hommikustes uudistes eetris traditsiooniline uuslavastust tutvustav uudislõik Ester Vilgatsil, sellele eelneb aga uudis Endla juhivahetusest:


2019 esietendub Joel Chandler Harrise legendaarsetel lugudel põhinev „Onu Remuse jutte“, mis senini kenasti meie repertuaaris alles on.