Saateks

Täna, 23. oktoobril 2020. aastal, tähistab Endla Teater oma 109. sünnipäeva. Täna 109 aastat tagasi avati „Libahundi“ esietendusega Endla teatrimaja. Ja aasta pärast – 23. oktoobril 2021 – tähistame Endla 110. sünnipäeva.

Täna õhtul on Küünis uuslavastuse „Abort“ esietendus ja juba praegu on teatrimaja õhus tunda kerget värelust ja ootust, sest kuigi me alustasime oma 110. hooaega suvel pärast kevadist koroonakatkestust ning hooaja kaks esimest esietendustki on juba toimunud, on tänane sünnipäevapäev ikkagi eriline – just täna õhtul algab teatri uus aastaring, uus eluaasta.

Aga praegu on veel hommik. Kell on pisut üle kümne ja mina, Endla dramaturg Anne-Ly, istun Teatrikohvikus, joon hommikust kohvi ja kirjutan üles üht lubadust ja kutset. Seda siin.

Ma olen tänaseks Endlas töötanud pisut üle viie aasta, aga tunnen, et meie teatri ajalugu ei tunne ma ikka veel nii hästi kui võiks. Ja just sellepärast alustan ma täna üht teekonda. Teekonda Endla Teatri aja lukku, kohtuma siin teatris toimunud sündmuste ja siin tegutsenud inimestega. Minu teejuhtideks saavad raamatud, arhiivimaterjalid, ajaleheväljalõiked, fotod, kolleegide mälukillud ja küllap veel muudki, mille otsa ma kasvõi kogemata komistan. Juba praegu tean ma tänu avaldada Leida Taltsile, Kiti Põllule, Triinu Ojalole, Ain Roostile ja Ilona Smeljanskile, kelle kogutud materjalid on aidanud selle teekonna suunda seada.

Ma ei tea, kuhu see teekond mind välja viib, aga tean, et see ei saa olema kronoloogiline, vaid kaootiline ja hüplik, et selle teljeks saab olema üks aasta ja et ma kavatsen seda teekonda siinsamas Endla kodulehel kaardistada. Iga päev 23. oktoobrist 23 oktoobrini. 109. sünnipäevast 110. sünnipäevani.

Nii et tulge kaasa, vaatame, mis me teada saame.