Küünis esietendub süsimust komöödia „Valgusingel“

26. jaanuaril esietendub Endla Teatri Küünis süsimust komöödia „Valgusingel“, mille autor on Peter Nilson, lavastaja Helena Kesonen, dramatiseerija Ott Kilusk, kunstnik Mailiis Laur ning helilooja Kristjan Priks.
Ole sa kirikuõpetaja või puusaagija, hauakaevaja või külahull – surma eest ei pääse meist keegi. Oma lõpmatus tarkuses on kõikvõimas Jumal otsustanud, et Österlövsta kihelkond kusagil Rootsimaa kolkas peab maamuna pealt kaduma. Kaduma nii, et sellest märkigi ei jää. Inimesed surevad nagu kärbsed, hurtsikud mädanevad lausa silmnähtavalt ja keegi ei tea, miks! Igaüks selles naeruväärses kogukonnas ootab surma omamoodi, saab sellest aru ainult nii, nagu talle sobib ja leidub neidki, kes va vikatimeest üle püüavad trumbata. Selline olukord on muidugi masendav, kuid lisaks ka naljakas, õudne, ootamatustest tulvil ja tumemeelselt erootiline.

Rootsi astronoomi ja kirjaniku Peter Nilsoni novellidel põhineva loo toob Endla Teatris lavale Taarka Pärimusteatri eestvedaja Helena Kesonen, kelle senised tööd lubavad teda tutvustada kui üht omanäolisemat Eesti lavastajat. Kesoneni visuaalsed kujundid ja lavastuslikud ideed on mõjutatud ääremaa rahvaste mütoloogiast, argielust ja rustikaalsest elutunnetusest, vastandudes otsustavalt kaasaegsele linlikule maailmanägemisele.

Lavastaja Helena Kesonen: „Soovitan seda lavastust kõigile, kes hindavad mängulist teatrilaadi ja kes ei pelga pisukest musta huumorit. „Valgusingel“ on magus kompott eksistentsiaalsetest küsimustest, tumemeelsest erootikast, süsimustast huumorist ja jumalikust ettemääratusest. Tänasel päeval on taolist kompotti soovitatav mekkida iseend liiga tõsiselt võtvate otsustajate, lokkava rumaluse ja ülepingutamise puhul.“

Lavastuses mängivad Sten Karpov, Tambet Seling, Nils Mattias Steinberg, Ago Anderson, Fatme Helge Leevald, Karin Tammaru, Liis Karpov, Ott Raidmets. Järgmised etendused toimuvad 1., 2., 9. ja 22. veebruaril, 5. ja 26. märtsil Endla Küünis, 1. märtsil Ugala Teatris ja 3. märtsil Vaba Lava teatrikeskuses Telliskivi Loomelinnakus.
 
(Uudist illustreerib lavastuse „Valgusingel“ tunnuspilt. Plakatifoto Andres Adamson.)