Reedel, 24. septembril 2021 kell 21.30 Teatrikohviku esimesel korrusel. Publikut ootame alates kell 21.00.

Kristjan Rudanovski - viiul
Jaanis Kill - kitarr
Ainar Toit - kitarr
Robert Nõmmann - kontrabass

Omaloomingust pakatav verivärske kava koos põletavalt kiirete kitarri ja kontrabassi soolodega ning pisaraid silma toovate lüüriliste viiuli passaažidega on kohal. Rütmikad lood, mille järgi on võimalik nii mõtteid mõlgutada kui ka hoogsas rütmis jalga keerutada, ei jäta külmaks ei noori ega vanu. Palad, mida on täiustatud ja lihvitud juba aastaid, on toodud sahtlitest lavalaudadele, kus teosed näevad lõpuks ometi päevavalgust. Triona alustanud ansambel on jätkamas särava ja energilise kvartetina.

Mis siis kuulajaid ees ootab?
Neli lõbusat energiast pakatavat mehehakatist
Kiireloomuline ajaloo tund ja stand up komöödia viiuldaja sulest
Meloodiad, mis kummitavad nädalaid.
Jalustrabavad tempod ning tantsulised rütmid.
Julged ja mahlased akordijärgnevused.
Ja kõige olulisem, küüsi närima panevalt põnev koosmäng
Kõike seda näeb ja kuuleb meie järgmistel kontsertitel.

Virtuoosne, särav, tähelepanu püüdev ja meeletult tehniline, ent samas kõrvale mahe Titoks'i helikeel on miski, mis on Eestisse jõudnud alles viimasel sajandil. Kollektiivi muusika viib kuulaja ajamasinas rännakule, kus avastatakse unustatud nostalgilisi meloodiaid, energiast pakatavaid swing'i rütme ja suitsuse salongimuusika sumedat atmosfääri. Trio on oma muusika aluseks võtnud gypsy-jazzi stiili, mida iseloomustab kitarri tugev rütmiline saade "la pompe", mille sarnast teistes muusikažanrites ei ole. Tänu sellele tehnikale on võimalik kitarriga täita trummi ja saateinstrumendi funktsiooni üheaegselt. Haruldaseks teeb stiili ka see, et kasutusel on ainult keelpillid - viiul, kitarr ja kontrabass. Titoks sai oma alguse Tartust, kus kohtusid viiuldaja Kristjan Rudanovski ja kitarrist Jaanis Kill. Algselt mängisid nad kahekesi erinevates restoranides ja lokaalides ning korraldasid väiksemaid kontserte Rudanovski & Kill nime all. Kuna paljud esinemised vajasid taustamuusikat ja mängima pidi pikalt, jäi duol palju ruumi katsetusteks ja eksperimentideks - mängiti tuntumaid jazz-i standardeid, blues'i ja ka Eesti muusikat, kuni leiti juhuslikult nende instrumentide jaoks kõige kõnetavam stiil gypsy-jazz. Mõned aastad hiljem loodi ühe esinemise jaoks suurem koosseis (praeguseks nime all Les Estrellas), kus kohtusid Kristjan ja Jaanis kontrabassimängija Robert Nõmmann'iga. Pausi ajal hakkasid nad kolmekesi jämmima ja avastasid, et kontrabass on just see, mis nende muusikast puudu on. Tänu kontrabassile tekkis kitarrile oluliselt rohkem soleerimisruumi ning võimalikuks said ka põnevad mitmehäälsused. Lisaks selle laienes suurel määral ka koosseisu repertuaarivalik - nüüd esitatakse ka palasid, kus esirollis on kitarr või kontrabass.

Titoks'i esimene kontsert oli aastal 2016. IDeejazz Festivalil. Tõelise hoo sai trio sisse 2017. aasta lõpul, kui esineti Norras Lillehammer Jazz Festivalil. Eriti menukaks osutus aasta 2018: aasta alguses oli Titoks tuuril koos Mart Sandri big-bändi Swing Swindlers-iga, aasta jooksul esineti mitmetel festivalidel (Jazzkaar, Tudengijazz, Õisu Veinifestival jpt.) ning aasta lõpuks andis trio välja debüütalbumi "When Day Is Done". Trio käis ka seda albumit Kultuuriministeeriumi abil esitlemas Euroopa tuuril – mängiti Prantsusmaal, Belgias, Luksemburgis, Inglismaal ja Saksamaal. Lisaks on Titoks kahel korral (2019&2020) nomineeritud aasta jazzansambli tiitlile ja käinud korduvalt Eestit esindamas välissaatkondade üritustel,sh Moskva ja Nur-Sultan. Titoks'i tulevikueesmärgiks on siseneda gypsy-jazz'i rahvusvahelisesse skeenesse ning anda oma panus selle stiili innovatsiooni. 2020. Aasta sügisel Jazzkaar 2020 avakontserdil liitus ansambliga rütmikitarrist Ainar Toit, et täita seni tühjana olnud koht rütmikitarristina.

Kristjan Rudanovski omandab hetkel Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias magistri kraadi klassikalise viiuli interpretatsiooni erialal. Titoksi asutava liikmena on Kristjan vaieldamatu virtuoos ja ansambli loominguline eestvedaja.

Jaanis Kill on 2019. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lõpetanud kitarrist (bakalaureus jazzmuusika interpretatsioonis). 2018. aastal oli ta Tiit Pauluse nimelise noore kitarrimängija
preemia laureaat. Titoksis kannab Jaanis hoolt tuliste soolode ja erakordse saate eest.

Ainar Toit on Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lõpetanud kitarrimängija. Kõige värskema liikmena vastutab ta peamiselt La Pompe saatefaktuuri täpsuse ja autentsuse eest.

Robert Nõmmann on andekas noor bassist Tallinnast, kes tegutseb paljude muude ansamblite seas ka Titoksis ja Alfa Collective’is. Kontrabassi hakkas ta mängima 6-aastaselt. Ta omandab
bakalaureuse kraadi EMTAs ja hetkel õpib vahetusaastal Göteborgis maailmakuulsa kontrabassisti Anders Jormini käe all. Praeguseks on Robert lavale astunud ligi 400 korral ja umbes viieteistkümnes erinevas riigis.

Piletid müügil Endla Teatri kassas ja Piletimaailmas. Pileti hind on 5 eurot.

OHUTU
KÜLASTAJA
REEGLID


Korraldajad: Eesti Jazzliit ja Endla Jazzklubi

ylle[at]ots.ee