Esietendub Marius von Mayenburgi „Märter“

13. oktoobril esietendub Endla Teatri Küünis Marius von Mayenburgi draama „Märter“, mille lavastaja, kunstnik ja muusikaline kujundaja on Ervin Õunapuu. Lõbusast pahaendeliseks arenev lavastus uurib, kui kaugele ulatub meie tolerants kokkupuutel ekstremismiga.

Üksikemaga kasvanud Benjamin on esmapilgul täiesti tavaline teismeline – käib koolis, joob sõpradega õlut, piilub tüdrukuidki. Aga siis keeldub ta ujumistunnis osalemisest. Õpetajad peavad seda teismelise kapriisiks, ema kahtlustab narkootikume ja omal moel on mõlemal õigus – Benjamin on leidnud Jumala. Vastused kõigile tema küsimustele on varjul Piiblis ning tänu pühakirjale teab poiss, mis on õige ja mis vale. Jumala sõnast saab vahend, millega võidelda kogu maailma puhtuse eest. Kuidas aga tulevad noormehes tärganud usufanatismiga toime tema sõbrad, ema ja õpetajad?

„Mina usun ja loodan, et lugu, mis laval lahti rullub, pakub igaühele midagi. Nii gümnasistidele kui nende vanematele, aga ka majakavahtidele ja geeniteadlastele, vastasel juhul ma seda lavastust ei teeks,“ räägib lavastaja Ervin Õunapuu. „Lastele võivad mõningad ideed ja sündmused selles näidendis arusaamatuks jääda, samas ei juhtu laval midagi sellist, mida tänased alaealised näha või kuulda ei tohiks, sellele vaatamata soovitan päris pisikesi saali mitte kaasa võtta.“

„Märteri“ tõlkija on Laur Kaunissaare, valguskunstnik Margus Vaigur ja videokunstnik Argo Valdmaa. Lavastuses mängivad Sander Rebane, Tambet Seling, Ireen Kennik, Priit Loog, Meelis Rämmeld, Karin Tammaru, Lauri Mäesepp ja Birgit Landberg (Must Kast). Järgmised etendused toimuvad 17., 24. ja 31. oktoobril, 3. ja 16. novembril ning 5. ja 15. detsembril Endla Teatri Küünis. Külalisetendus toimub 29. oktoobril Tartu Sadamateatris.


(Uudist illustreerib foto lavastusest. Fotol (taga vasakult) Ireen Kennik, Tambet Seling, Karin Tammaru, Priit Loog, (ees) Sander Rebane. Fotograaf Mats Õun.)