„Prime Mover“ Eesti esietendus!

11. oktoobril 2018 esietendus Norras Bærum Kulturhus-is rahvusvaheliselt tegutseva eesti ja norra koreograafide duo Külli Roosna ja Kenneth Flaki tantsulavastus „Prime Mover“, mille kaasprodutsendid on Endla Teater ja Sõltumatu Tantsu Lava. 14. novembril toimub Endla Teatris lavastuse Eesti esietendus.

„Prime Mover“ on lavastus, kus Roosna & Flak käsitlevad liikumist nii põhjuse kui tagajärjena, nii vabaduse kui paratamatusena. Lavastuse keskmes on neli tantsijat – Isabell Bartnes Johansen, Kenneth Flak, Külli Roosna, Rakesh Sukhesh – ja interaktiivne tehnoloogia. Pealtvaataja saabub elusasse hingavasse maailma, kus puuduvad tõeline algus ja tõeline lõpp, kus mäng ja tõsidus saavad üheks, kus mõte ja liikumine on seesama. Liikumist käsitletakse hingamisena, kogukonnana, kultuurina, loodusena, eluna.

„Alustasime lavastusprotsessi küsides, mis paneb meid liikuma, mis meid motiveerib, mis meid juhib?“ selgitab Külli Roosna. „Liikumine on ainuke asi, mida tegelikult teeme. Küsimus on, kui palju sellest on teadlik, teadvustatud, suunatud ja kontrollitud? Kui palju juhime iseennast? Tegemist on ajatu küsimusega vabast tahtest.“

„Töö pealkiri tähendab liikumapanevat jõudu. See viitab Aristotelese ideele liikumatust liigutajast, esimesele impulsile, mis lõi universumi ja põhjustas kogu ülejäänud liikumise,“ täpsustab Kenneth Flak. „Prime Mover tähendab ka mootorit, mis paneb masina liikuma, või inimest, kes organiseerib kogukonnas asju. Selle lavastuse tarbeks defineerisime mõiste süsteemse keskkonda, tehnoloogiaid, ajalugu, aistingud ja unistusi siduva hiiglasliku masinavärgina, mille osa me kõik oleme. Proovime kõiges selles leida oma teed. Proovime leida selle tähendust. Aeg-ajalt jõuame illusioonini kindlustundest, aga siis tegelikkus nihkub ja oleme eksinud. Jälle.“

Koreograafid ja tantsijad Külli Roosna (Eesti) ja Kenneth Flak (Norra-Eesti) on teinud koostööd alates 2008. aastast. Nad on huvitatud lugudest ja tehnoloogiatest, mis kasvavad välja keha liikumisest ja selle asetumisest mingisse keskkonda. Oma töödes on koreograafid uurinud laia teemade ringi: antiiksest Norra mütoloogiast inimese ja tehnoloogia suhteni. Tööde keskmes on tantsiva keha võimalused ja piirangud, mis on pidevas dialoogis digitaalse tehnoloogia ja erinevate diskursustega. „Prime Mover“ etendub Eestis 14. ja 15. novembril Endla Teatris (piletid müügil Piletimaailmas) ning 16. ja 17. novembril Sõltumatu Tantsu Laval (piletid müügil Piletilevis). 

(Uudist illustreerib foto lavastusest. Fotol vasakult Külli Roosna, Rakesh Sukhesh, Isabell Bartnes Johansen, taga Kenneth Flak. Fotograaf Antero Hein.)