1950ndate aastate Rootsi. Stockholm. Erik Ponti on 14. Talle meeldib Elvis Presley, vendade Grimmide muinasjutud (kodus keelatud) ja ujumine.

Küsimusi, mis talle olulised on:
Kuidas mitte iga päev papsilt peksa saada? Kui peks on kindel, siis kuidas see võimalikult väärikalt ära kannatada? Või ehk oleks strateegiliselt targem end alguses ikkagi natuke peksta lasta, et hilisemat rängemat tampimist vältida?

Stjärnsbergi internaatkool. Pierre Tanguy on samuti 14. Talle ei meeldi sport, aga meeldib lugeda. Erik on tema uus toakaaslane.
Küsimusi, mis neile olulised on:
Kuidas mõnitavatele gümnakatele mitte peksa anda? Kui ikkagi peab peksma, siis kuhu ja kuidas lüüa, et vähemalt tulevikus enam peksma ei peaks? Mida peksmise ajaks selga panna, et kaklus võimalikult sujuvalt läheks? Või ehk on võimalik hoopis vägivallatu vastupanu, nagu Gandhil?

Tänaseks on Jan Guillou 1981. aastal ilmunud poolautobiograafilist noorteromaani „Kurjus“ lugenud miljonid rootslased ning seda peetakse üheks mõjukaimaks vägivallavastaseks teoseks. Romaani põhjal 2003. aastal valminud linateos kandideeris parima võõrkeelse filmi Oscarile ning teosest loodud teatrilavastusi on suure menuga mängitud nii Rootsis, teistes Põhjamaades kui mujal maailmas. Eestis ilmus romaan 2001. aastal ning jõuab nüüd esmakordselt ka meie lavale.

-----------------------------------------------------------------------------------------
TUNNUSTUS - Eesti teatri aastaauhinnad 2024

Laureaat - Salme Reegi nimeline lasteteatri auhind Laura Jaanhold ja Illimar Vihmar – «Kurjus»: vägivallaringi ja selle katkestamise võimalikkuse mitmekülgne käsitlus nii sisu kui ka vormi tasandil.

Nominent - Sõnalavastuste eriauhind Laura Jaanhold – laia teemahaardega ja ärksalt ühiskonnaeluga suhestuvad lavastused „25 °C ja päike“ ning „Kurjus“ .

-----------------------------------------------------------------------------------------
Tundliku teema hoiatus: 
lähisuhtevägivald, vaimne ja füüsiline vägivald, kiusamine.
Lavastus räägib vägivallast ja vägivalda kirjeldatakse detailselt. Lavastus võib vaatajais tekitada tugevaid emotsioone ning vajab täiskasvanu selgitust. Lapsevanematele ja teistele soovijatele on saadaval tasuta abimaterjalid, mis aitavad suunata täiskasvanu ja lapse vahelist arutelu lavastuses püstitatud küsimuste üle.

lavastaja

Laura Jaanhold

autor

Jan Guillou

tõlkija
Vladimir Beekman

dramatiseerija
Anne-Ly Sova

kunstnik
Illimar Vihmar

muusikaline kujundaja Feliks Kütt

videokujundaja 
Mikk-Mait Kivi

valguskujundaja ja videooperaator
Ivar Piterskihh


Kestus koos vaheajaga 2 h 15 min.

Esietendused  29. novembril 2023 kell 12 ja kell 19 Endla Teatri Suures saalis.

Lavastust ei soovitata alla 14-aastastele. Vajab vanemlikku selgitust.

Abimaterjal noortega vägivalla teemal vestlemiseks

Kavaleht

Näitlejad


Karl-Andreas Kalmet - Pierre Tanguy

Janek Joost, külalisena - Paps

Osta pilet

25.09

--:--
Suures saalis
Piletimaailm

Välja müüdud

26.09

--:--
Suures saalis
Piletimaailm

Välja müüdud

11.10

--:--
Suures saalis
Piletimaailm

Välja müüdud

22.10

--:--
Suures saalis
Piletimaailm

Välja müüdud