Kuidas „Ihu paradiisi“ peategelased Pärnus spaatasid

5. juunil esietenduva Endla Teatri uue suvelavastuse „Ihu paradiis“ tegevustik toimub Pärnu esimese supelasutuse – tänapäeva mõistes spaa – avamise eelõhtul. Kuna peategelased Johann Voldemar Jannsen (Ott Raidmets) ja Richard Wagner (Priit Loog) näevad ära Pärnu esimese spaa, siis on ainult aus, kui nad saavad ka praegused ära proovida. Niisiis viisidki näitlejad Ott Raidmets ja Priit Loog „Ihu paradiisi“ peategelased spaatama. Mehi võtsid vastu Pärnu viis spaad: Estonia Resort Hotel & Spa, Tervise Paradiis spaa-hotell & veekeskus, Tervis ravispaahotell, Hedon Spa & Hotel ja Viiking Spaa Hotell.

„Sedasi võiks iga päev alata. Või lõppeda.“

Esimesena külastati Estonia Resort Hotel & Spa spaakeskust, kus mehed proovisid alustuseks mullivanni. Pärast seda avastati Surnumere bassein, kus sarnaselt Surnumerele on vee soola- ja mineraalide sisaldus 33% ning inimene püsib veepinnal hõljudes. Kuna hõljumine mõjus niivõrd lõõgastavalt, arvasid mehed, et sedasi võiks iga päev alata või isegi pigem lõppeda.

„Ega me veel minema ei hakka?“

Tervise Paradiisis lükkasid meeleolule hea hoo sisse liutorud. Nii palju naeru ja rõõmsaid hõiskeid ei kuulnud me mitte kusagil mujal. Kui tehti ettepanek proovida ka hüppebasseini, jahmusid mehed, et ega me veel minema hakka.

„Täna küll enam tööle ei taha.“

Tõelise pingest vabanemise tõi Tervise ravispaahotelli mudaravi. Sellest olid Jannsen ja Wagner juba 1838. aastal kuulnud, aga nii mudaseks tehti end sellegipoolest viimati lapsepõlves. Raviomadustega Eesti järve mudaga tutvuti esmakordselt ja mõju oli koheselt tuntav. Pärast protseduuri olid mehed sedavõrd lõdvestunud, et – olgu see töö nii tore kui tahes – tundus tagasiminek sellegipoolest ületamatu sammuna.

„Iidselt luksuslik kogemus!“

Hedoni butiikspaa asub kohas, kus avati 1838. aastal Pärnu esimene supelasutus, mis pani aluse Pärnu kuurortile. Hoone pole küll enam sama, aga Endla uue suvelavastuse peategelastele, kes jõuavad meieni justnimelt sellesama supelasutuse avamise eelõhtul, on see sellegipoolest väga tuttav koht.

Läksime Hedonis koos Ott Raidmetsa Jannseni ning Priit Loogi Wagneriga veel kaugemasse minevikku. Mehed said kogeda hoolitsust „Vana-Eesti rännak“, mis algas saunas, jätkus tervistavas nahka koorivas mudamähises ning lõppes soonetasumise ehk Vana-Eesti massaažiga. Mehed kiitsid eksklusiivset kogemust taevani ja tundsid end kui kuninga kassid.

„Kirss tordil!“

Viiking spaa on tõeline „viikingite oaas“. Veemöllus said end viikingitena tunda üle-eelmise sajandi tegelased Jannsen ja Wagner ning ka 21. sajandi näitlejad Ott ja Priit. Aega sai veedetud meeletult mugavas veekogus, kus vesi voolas nii alt, ülevalt, kõrvalt kui kõrva tagant. Ja mis siin salata – tõeliseks „kirsiks tordil“ oli külm kali. Või sel korral – pigem mitte „kirss tordil“, vaid lihtsalt „külm kali soojas spaas“. Kujutate ju ette?

Endla Teatri uus suvelavastus: suurte sündmuste eelõhtu „Ihu paradiis“

Seda lugu ei ole kunagi juhtunud. Aga selle toimumata loo võimalikkus on enam kui võimalik, peaaegu et vajalik. On aasta 1838. Pärnu veerel asub vastvalminud askeetlik supelasutus. Juhuse tahtel satuvad siin kokku Vändra kirikuõpetaja verinoor kutsar Johann Voldemar Jannsen ja Riia teatri skandaalne dirigent Richard Wagner. See kohtumine vallandab elumuutvate sündmuste ahela. Mehed pistavad rinda nii vananenud mõtteviiside, isepäiste naiste kui raevuka ilmaga.

Vaid üheteistkümnel korral etenduva „Ihu paradiisi“ kaht keskset kangelast kehastavad Ott Raidmets ja Priit Loog, teistes rollides astuvad üles Jane Napp, Triin Lepik, Sten Karpov, Indrek Taalmaa, Ingomar Vihmar, Hellar Bergmann, Ando Loosaar, Rauno Enne ja paljud teised. Loone Otsa ideel põhineva ja lavastajaga kahasse kirjutatud näidendi toovad lavale lavastaja Kaili Viidas ning kunstnik Arthur Arula. „Ihu paradiisi“ etendused toimuvad Pärnus Koidula muuseumi aias (Jannseni 37) 5., 6., 7., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 18. ja 19. juunil.
(fotograaf Danel Rinaldo)

Meedias

24.05.2019 Galerii: Endla näitlejad viisid oma tegelased spaatama (Anu Jürisson, Pärnu Postimees)

20.05.2019 FOTOD | Kuidas "Ihu paradiisi" peategelased Pärnus spaatasid (Eesti Päevaleht)