18. detsember

1929 esietendub August Kitzbergi näidend „Püve talus“. Lavastajaks Aleksander Teetsov, kujundajaks Arnold Raagul.

Pärnu Postimees 18. dets. 1929

Teade Pärnu Postimehes 18. detsembril:

A. Kitzbergi „Püve talus“.
Rahvaetenduseks „Endlas“ enne pühi.
Kokkuleppel linna koolivalitsusega tuleb kolmapäeval Kitzbergi menurikkam rahvatükk rahvaetenduseks hindadega 10, 20 ja 30 senti, sealjuures on kooliõpilastele võimaldatud pääs 10 sendi eest vabadele kohtadele. See Tiibuse Jaagu meistriteos ei ole soovitav vaadata ainult koolilastele vaid ka kõigile, kel on huvi algupärandi vastu. „Endlas“ tuleb „Püve talu“ sedapuhku viimase etendusena enne pühi. Kolmapäevane etendus on ühtlasi ka esietendus üle mitme aasta. Kolmapäeval peaks „Endla“ täiskiilutud olema, sest etendusele tuleb Kitzbergi töö.

Suuresti kooliõpilastele sihitud lavastuse kohta ei leidu ühtki arvustavat artiklit, vaid järgmiste etenduste teadetest saame selle kohta pisut vihjeid. Nii annab teatribüroo enne jaanuaris 1930 toimuvat teist etendust ajalehtedes teada: Kolmapäeval rahvaetenduseks Kitzbergi meistriteos „Püve talu“, millel oli esietendusel parim edu, mis võib ühelgi etendusel olla.

Enne kolmandat ja ühtlasi viimast etendust aga teatatakse märtsi ajalehtedes:

Kirjandusnädala puhul
esmaspäeval viiamst korda Kitzbergi rahvatükk „Püve talu“ üldhindadega á 10 senti. Seda etendust soovitab koolivalitsus eriti lastele, ja kuna „Püve talu“ tuleb viimast korda, peaksid seda juhust kasutama kõik, sest 10-sendine pääs võimaldab kõigile osavõttu.

Tundub, et osavõtjaid ka jagus, sest kolme etendust külastas kokku 1397 inimest.


2000 esietendub Ivar Põllu jõulunäidend „Suur seiklus“. Lavastaja Raivo Trass, kostüümide ja laulusõnade autor Ivar Põllu. Mängivad Ireen Kennik, Lauri Kink, Tõnno Linnas ja Ranet Rees.

Jõululoos otsivad Kiisu ja Kala metsas jõulukuuske, nad kohtuvad seaduskuuleliku Hiirega ja Imeilusa ning Imetarga Inimesega. Tegemist on värvikate kujudega, kelle sekeldamised on ühtmoodi naljakad nii lastele kui nende vanematele. – nii tutvustab lavastust teater. Tundub siiski, et „Suure seikluse“ puhul oli tegu suure segadusega, sest sellest loost ei saanud seda esitavad näitlejadki eriti aru ning millegipärast on teatri arhiivist kadunud ka kõik selle lavastuse fotod.

Kokku mängitakse „Suurt seiklust“ 9 korda ja seda näeb 2756 külastajat.


2004 Pärnu vanas Vallikäärus esietendub Kivisildniku „Pööripäeva päike“. Lavastaja Raivo Trass, kunstnik Andrus Jõhvik, muusika autor Feliks Kütt. Mängivad Lii Tedre, Ahti Puudersell, Ireen Kennik, Lauri Kink, Kaili Närep, Sepo Seeman ja Ago Anderson.

Iidsel päikeseriitusel põhinev vabaõhulavastus toob suurte ja väikeste teatrisõprade rõõmuks vaatajate ette päikeseigatsust ja kadakalõhnalist tuld, muistse pererahva tegemisi ning uskumusi mõnusalt ürgse muusika ja tantsu rütmis. Rituaalipaigas on saadaval eesti traditsioonilised toidud ja kuum teatritee.

Allpool toodud fotode vaatamise saateks on meil kõigil võimalus kuulata 19. detsembril Eesti Raadios eetris olnud saadet „Teatrimagasin“, kus saatejuht Maris Johannesega kõnelevad lavastusest Raivo Trass ja Kivisildnik ning kuuleme ka lavastuses kõlanud laule. Saate teised osad on pühendatud lavastusele „Vee mälu“ ning Ülev Aaloele, kes 2004. aastal tähistas oma 60. sünnipäeva.

„Pööripäeva päikese“ vastuvõtt kriitikas aga pole eriti soosiv. Postimehes ilmunud Andres Keili arvustust „Pööripäeva päike ei sära“ ja Eesti Ekspressis ilmunud Katrina Taltsi arvustust „Talvepäike vabas õhus“ saab lugeda pealkirjade taha peidetud linkidelt.



2010 jõuab Küünis vaatajate ette soomerootsi kirjaniku Bengt Ahlforsi „Teatrikomöödia“. Lavastaja Enn Keerd, kunstnik Ervin Õunapuu, muusikaline kujundaja Feliks Kütt, valguskunstnik Margus Vaigur. Mängivad Carmen Mikiver, Kaili Viidas, Karin Tammaru, Ireen Kennik, Tambet Seling, Jüri Vlassov, Lauri Kink ja Indrek Taalmaa.