„Nagu süldikeeduvesi“ on eriolukorra ajal valminud algupärand, mille tegevus ei asetu minevikku ega tulevikku. Samas ei ole see ka nüüd ja praegu, vaid meile lähedal, aga mitte siinsamas.

Humoorika teksti varjus esitatakse palju küsimusi selle kohta, kuidas see inimeseks olemine siis ikkagi käib. Maailma piiritu olemus on pisikesele inimesele üksinda mõistmiseks hoomamatult suur ja tundmatu. Õnn on see, kui on olemas oma väike kogukondlik kindlus, kuhu saab selle kõige eest varjuda. Omavahelised reeglid on lihtsad: armastada, hoida, märgata, olla toeks, austada. Kuidas hinnata igaühe väärikust, tugevusi ja hoida silm peal teineteise helladel kohtadel hoolimata sellest, milline on parasjagu maailm teisel pool plankaeda või tapeedi taga – see on suur oskus ja kunst.

Lavastus on pilguheit ühe väikese kogukonna tegemistele, mis ei sõltu „parema elu“ illusoorsete reklaamloosungitega hiigelkorporatsioonide hävitavast rahaihalusest. Nendel inimestel lihtsalt ei ole raha. Need inimesed ei oma vajadust olla ilmtingimata osa enneolematutest überinnovaatilistest megakultuuriprojektidest. Nad laulavad ise. Neil ei ole tehnikamaailma viimaseid nanotehnoloogilisi multi-kulti-x-vidinaid. Neil pole isegi panni. Aga neil on plastiliini, pooleliitrine purk ja vasktoru. Nad ei söö metroseksuaalsete hipsterite roherestoranides viimse detailini taldrikule triibutatud toortoitu. Peotäiest jahust saab ka söönuks. Ei ole moodsat nutiküüru, gluteenitalumatust ega poreksiat. Aga nad teavad täisväärtusliku elu retsepti.

TÄISVÄÄRTUSLIKU ELU RETSEPT

Täisväärtusliku elu retsept koos kõigi nippide ja tarkuseteradega pärineb jumal teab milliselt esivanemalt, kes seda omakorda kümneid ja kümneid aastaid valmistas. Pikalt pliidil podisenud elu lõpptulemus on maitserikas ning kogu tekstuur just selline nagu vaja.

1 keskmise suurusega armastus
1 suurem või 2 väiksemat uhkusejalga
2 lootusekoiba
500 g õnne
1 häbi
2 kurbust
3 unistust
10 raevutera
huumorit
hirmu
väga palju vett, õhku ja aega

Pane armastus, uhkus, lootus ja õnn umbes 4-5 tunniks külma vette likku.

Järgmisel päeval vala vesi ära, puhasta põhiained voolava vee all puhtaks ning aseta potti. Seejärel pane pliidile vaikselt keskmisele kuumusele keema. Kui keetes hakkab eralduma vahtu, siis ole kindlasti vahukulbiga juba valvel – täisväärtusliku elu keetmise esimeses pooles eraldub palju vahtu, mille peab hoolikalt ära korjama, nii jääb lõpptulemusena kallerdis selgem ja ilusam.

Pärast vahu eemaldamist, lisa tükeldatud häbi, kooritud kurbus, riivitud unistus, 10 raevutera, supilusikaga huumorit ja näpuotsatäis hirmu.

Kui kogu kupatus näeb välja sama sogane ja pulbitsev nagu süldikeeduvesi, võid olla kindel, et valmimas on täisväärtuslik elu. Serveerida sinepi, äädika või mädarõikaga.

*

Aitäh Sulle, Peeter Kard!

Ilma „Kehva aja kokaraamatuta“ poleks seda näidendit sündinud!

 

lavastaja

Kaili Viidas

autor

Ott Kilusk

kunstnik
Liina Unt

laulude autorid
Feliks Kütt,
Ott Kilusk,

Jaanus Mehikas

muusikaline kujundaja
Feliks Kütt

valguskunstnik
Margus Vaigur

Kestus koos vaheajaga 2 h 45 min.

Esietendus 1. augustil 2020 Endla Teatri Suures saalis.

Näitlejad

Ireen Kennik - Vilma

Kleer Maibaum - Agnessa


Sander Rebane - Rainer

Osta pilet

05.08

--:--
Suures saalis

06.08

--:--
Suures saalis

07.08

--:--
Suures saalis

12.08

--:--
Suures saalis

13.08

--:--
Suures saalis

14.08

--:--
Suures saalis

19.08

--:--
Suures saalis

03.09

--:--
Suures saalis

01.10

--:--
Suures saalis

26.10

--:--
Haapsalu Kultuurikeskuses

14.11

--:--
Suures saalis

23.11

--:--
Ugala Teatris

12.12

--:--
Suures saalis

16.12

--:--
Suures saalis

18.12

--:--
Suures saalis